Aleksandretta Chińska

Aleksandretta Chińska (Psittacula Derbiana)

WYGLĄD:

Aleksandretty Chińskie to przepiękne papugi, które przyciągną wzrok każdego, ze względu na swe upierzenie, które zapiera dech w piersiach, a także, ze względu na majestatyczny styl bycia. Są one uważane za jedne z najładniejszych z gatunku Aleksandrett. Zawdzięczają to, swej dostojności, a także gracji. Ich rozmiar, wliczając w to długość ogona wynosi 50cm , czemu zbliżona jest także rozpiętość skrzydeł, 40-45cm. Jeśli chodzi o wielkość tej ślicznej papugi, można ją porównać z Aleksandrettą Wielką, tylko ta z kolei ma dłuższy ogon. Samca idzie bardzo łatwo odróżnić od samicy, o ile jest to dorosły osobnik, który osiągnął dojrzałość płciową. Jego dziób jest czerwono-żółty. Gatunek ten ma bardzo typowe dla siebie upierzenie, pierś oraz głowa są koloru liliowego, skrzydła, tył głowy oraz grzbiet, zielonego. Na skrzydłach kolor staje się jaskrawy, co wywołuje efekt tonacji kolorów. Na główce, między oczami i pod dziobem bardzo łatwo zauważyć, miejscowe, czarne upierzenie, które imituje wąsy i brodę, co sprawia, że są jeszcze bardziej urocze i eleganckie. Na ogonie możemy odnotować dwa kolory, niebieski na najdłuższych piórach, a także zielony, na piórach krótszych. Samice są bardzo podobne do samców, ale jedna rzecz je różni. Dziób. U samic jest on, bowiem czarny, oraz bródka, która jest wyciągnięta bardziej ku górze. Jak na razie nie wyhodowano żadnych odmian barwnych. Być może w najbliższej przyszłości będzie to możliwe.

OKRES LĘGOWY: Okres lęgowy jest dość podobny w przebiegu, do okresu lęgowego Aleksandrett Wielkich. Wtedy to samica powinna mieć zapewnioną budkę lęgową, która przypominałaby wyglądem pień drzewa, ponieważ ptaki te na wolności budują swoje gniazdo w takich właśnie miejscach. Czas ten przypada pomiędzy kwietniem a czerwcem. Aleksandretta składa 2-4 jaja i inkubuje je przez około 23 dni. Samica słynie z precyzyjnego przygotowywania miejsca wyklucia swoich piskląt, za to samiec jest odpowiedzialny za dostarczanie pożywienia swojej partnerce. Papugi te są wzorem do naśladowania. Wychowują swoje młode i dbają o nie z dużym zaangażowaniem i oddaniem.

ROZWÓJ: Młode opuszczają gniazdo po około 8-9 tygodniach o wyklucia. W tym czasie są one bardzo podobne do samic, co utrudnia precyzyjne określenie ich płci. Jedynym wyjściem są wtedy badania DNA. Okres młodzieńczy trwa około 3 lat, po tym czasie osiągają one dojrzałość płciową. Dopiero po upływie tego czasu papugi nabierają cech, które umożliwiają ich rozróżnienie. To właśnie dziób, poniekąd pozwala określić ich płeć. U samców jest on czerwono-żółty, a u samic czarny.

DŁUGOŚĆ ŻYCIA: Aleksandretty Chińskie dożywają 25-30 lat. Podobnie jak ich kuzynki Aleksandretty Wielkie.

ŚRODOWISKO NATURALNE: Aleksandretty są najczęściej spotykane w terenach górskich i zalesionych. Surowy klimat, w którym żyją na wolności wyrobił w nich odporność na niskie temperatury, co może umożliwiać im przetrwanie Europejskiej zimy. Gnieżdżą się one zazwyczaj na wysokości 1250-4000m n.p.m.

WYSTĘPOWANIE: Ojczyzną tego ptaka jest południowo-wschodni Tybet i zachodnie Chiny.

POŻYWIENIE: Dieta Aleksandrett Chińskich nie różni się zbytnio od menu pozostałych papug z gatunku Aleksandrett. Żywią się one warzywami, owocami, zieleniną, nasionami, a podczas karmienia młodych zaleca się wzbogacenie jej o mieszankę jajeczną oraz kiełki nasion.

INNE ODMIANY:

  • Psittacula derbiana derbiana
  • Psittacula derbiana chinensis

Zamieszkują one również Chiny i Tybet. Różnią się od swoich kuzynek intensywnością ubarwienia piór oraz wielkością.

TRYB ŻYCIA: Na wolności, w środowisku naturalnym często Aleksandretty Chińskie są spotykane w niewielkich grupach. Nie są one bardzo dobrymi lotnikami, za to jednak poruszają się z niesamowitym wdziękiem, z dostojnością i klasą, znaną tylko sobie.

DODATKOWE INFORMACJE: Papugi te mają niesamowicie rozwinięty instynkt społeczny i bardzo dobrze czuja się w grupach, dlatego zaleca się ich zbiorową hodowle. Ze względu na swoje rozmiary „Chińczyki” powinny być trzymane w dużych, przestronnych wolierach, które będą wykonane z mocnych metalowych elementów. Jest to niezbędne, ponieważ dzięki swoim silnym dziobom są one w stanie zniszczyć słabe konstrukcje. Nie należą one jednak do cichych, swój donośny i głośny śpiew zaczynają wcześnie rano oraz wieczorem. Są to bardzo spokojne, czuje, towarzyskie i inteligentne ptaki. Jednym słowem idealny partner do rozmów w zimowe wieczory.

CIEKAWOSTKI:

v  Na wolności znacząco zmniejsza się ich populacja, czego głównym powodem jest kłusownictwo.

v  Duża ilość zielonych gałązek staje się czymś w rodzaju rozrywki i przekąski dla tych papug, a także ich oskubywanie kształtuje dzioby ptaków.

v  Samica jest bardzo dokładna w budowie gniazda i jeśli otwór wejściowy do niego okaże się za mały, z łatwością zostanie powiększony przez Aleksandrette.

v  Samiec by zwrócić uwagę samic spaceruje w nonszalancki sposób, postukując dziobem i zalotnie kłaniając się ku wybrance.