Aleksandretta Większa

IMG_0781Aleksandretta Wielka (Psittacula eupatria)

WYGLĄD:

Aleksandretty Wielkie są dość dużymi papugami. Wielkość osiągana przez dorosłe osobniki oscylujepomiędzy 58-62 cm.W upierzeniu ptaka dominuje przede wszystkim barwa zielona.Na szyi samca znajduje się różowa obroża ,która z przodu szyi przechodzi w kolor czarny. Kark i policzki mają barwę niebiesko-szarą. Na skrzydłach możliwe do zauważenia są czerwono-brązowe plamy. Samice oraz młode nie mają obroży na szyi ,a ich ubarwienie jest bardzo podobne,tzn. matowe,mniej jaskrawe,mniej kontrastowe i przygaszone. Wspólną cechą ptaków w wyglądzie jest silny, czerwono-żółty dziób, a także ciemne i mądre oczy. Ogon u tego gatunku papug może osiągać długość do 35 cm. Na dzień dzisiejszy wyhodowano wiele odmian tego gatunku, opierających się na różnych barwach upierzenia. Można więc spotkać Aleksandretty Wielkie  białe, niebieskie, a także żółte.

OKRES LĘGOWY: Okres lęgowy dla tego gatunku przypada na luty-marzec. W tym czasie samiczka powinna mieć zapewniony dostęp do dużej budki lęgowej, która wyścielona zostanie przez nas zwilżonym torfem i trocinami.Samica ptaka składa w tym czasie 2-4 jaja i wysiaduje je przez około 23-24 dni. Samiec nie bierze w tym udziału, lecz dba on o swoją partnerkę i zdobywa dla niej pożywienie.

ROZWÓJ: Młode opuszczają gniazdo po około 7 tygodniach od wyklucia się z jaj.Czerwone plamy na grzbiecie u młodych osobników pojawiają się po około 18 miesiącach życia, natomiast dojrzałość płciową możemy zaobserwować u ptaków po 3 roku życia.

DŁUGOŚĆ ŻYCIA: Aleksandretty Wielkie dożywają 25-30 lat.

ŚRODOWISKO NATURALNE: Na wolności Aleksandretty Wielkie zamieszkują tereny namorzynowe, wilgotne, górzyste, a także zalesione.

WYSTĘPOWANIEMożna spotkać je na wyspach Andamany, w Indochinach, Indiach, wschodnim Afganistanie, Cejlonie oraz zachodnim Pakistanie.

POŻYWIENIE: Zarówno na wolności jak i w niewoli dieta Aleksandrett jest bogata w owoce, a także warzywa. Żywią się zieleniną, ryżem, kukurydzą, różnymi nasionami, owocami, a także warzywami. Po wykluciu młodych, w czasie ich karmienia dietę należy wzbogacić w mieszankę jajeczną, a także skiełkowane nasiona.

INNE ODMIANY:

  •   Psittacula eupatria eupatria
  •   Psittacula eupatria nipalensis
  •   Psittacula eupatria siamensis
  •   Psittacula eupatria avensis
  •   Psittacula eupatria magnirostris

Podgatunki te różnią się nieznacznie barwą upierzenia oraz wielkością.

TRYB ŻYCIA: Jest to ptak stadny, żyjący w licznych grupach, będący znakomitym lotnikiem. Znany z swobodnego poruszania się pomiędzy gałęziami drzew.

DODATKOWE INFORMACJE: Ze względu na swoje duże rozmiary odradza się trzymania go w klatce. Najdogodniejszym dla ptaka rozwiązaniem będzie umieszczenie go w metalowej, mocnej wolierze.Aleksandretta ma bardzo silny dziób i potrafi ona zniszczyć niestabilne i delikatne konstrukcje, co może sprzyjać ucieczce. Duże, piękne i eleganckie, aczkolwiek bardzo głośne, wręcz hałaśliwe, to słowa najlepiej opisujące Aleksandretty.

CIEKAWOSTKI:

v Ptaki te hodowane są od dawien, dawna, już przez starożytnych Rzymian. Papugi były ich pupilami.

v W stadach uwielbiają one zajmować gałęzie na tym samym drzewie, skupiając się w bardzo liczne grupki.

v Świeże gałązki są idealną przekąską dla tych pięknych ptaków, które oskubują je w wolnej chwili.

v Aleksandretta uważana jest za bardzo ciekawską, uczuciową, spokojną i przyjacielską papugę. Zdobyła miano duszy towarzystwa i wybitnego mówcy.

v Samiec po osiągnięciu dojrzałości, aby zaimponować samicy wykonuje spektakularny taniec.