Amazonka kubańska

Centrum Egzotyki. Papugi, ptaki wodne, zwierzęta hodowlane.Amazonka kubańska/ Papuga kubańska/ Papuga czerwonoszyja (Amazona leucocephala)

WYGLĄD:

Amazonka kubańska to niezwykle piękna, interesująca i rzadko spotykana papuga. Jej długość ciała osiąga zaledwie 28-33cm, tak, więc łatwo zauważyć, że nie należy ona do dużych ptaków. Na ogół Papuga kubańska ma upierzenie barwy zielonej, przez którą przebijają się delikatnie niebieskawe pióra, znajdujące się na skrzydłach. Całość opierzenia sprawia wrażenie odstających łusek. Przednia część głowy, znajdująca się na wysokości czoła oraz otoczki wokół oczu przyjmują barwę czystej bieli. Dolne partie części twarzowej oraz szyja są koloru łososiowego i właśnie przez ten rzucający się w oczy element papuga zyskała swoją kolejną nazwę, Papuga czerwonoszyja. Pokrywy uszne ubarwione są na czarno, natomiast silny dziób na delikatny, porcelanowy róż. Tak dwa różne kolory, a tak idealnie ze sobą współgrają. Ciemna czerwień możliwa jest do zauważenia na brzuchu, formując się w grot strzały, skierowany w dół. Dymorfizm płciowy w przypadku tego ptaka jest bardzo nieznaczny, a określenie ich płci możliwe jest dzięki badaniom DNA. Tak mały ptak, a tak różnorodnie ubarwiony. Nasuwają mi się tylko dwa słowa doskonale podsumowujące i charakteryzujące tą papugę. Bogactwo i dostojność.

OKRES LĘGOWY: Okres lęgowy tych niesamowitych papug przypada pomiędzy marcem, a wrześniem. W tym właśnie czasie para powinna zostać przeniesiona do osobnej woliery z dostępem do gniazda wewnątrz dziupli w drzewie lub dużej i solidnej budki lęgowej. Samica składa 2-4 jaja i dokarmiana przez samca inkubuje je przez około 26-28 dni.

ROZWÓJ: Młode Amazonki wykluwają się ślepe i otwierają oczy dopiero po 3 tygodniach. Pisklęta początkowo mają niewiele bądź wcale czerwonawych piór na brzuchu, a także liczba czarnych otoczek piór jest znacznie mniejsza niż w przypadku dorosłych osobników. Papużki są gotowe do opuszczenia gniazda już po 8 tygodniach i stają się samodzielne, a dojrzałość płciową osiągają w 3 roku swojego życia.

DŁUGOŚĆ ŻYCIA: Średnia długość życia tej niesamowitej papugi wynosi 40 lat. Na ten czas możemy pozyskać dość rozmownego towarzysza, ponieważ z łatwością uczy się ona ludzkiej mowy i innych dźwięków i jest stosunkowo łatwa do oswojenia.

ŚRODOWISKO NATURALNE: Amazonka kubańska zamieszkuje różnorodne środowiska, zależnie od terenów, na których występuje. Tak, więc, często spotykane są na suchych obszarach leśnych, sosnowych i liściastych, terenach przybrzeżnych, w górach i gęstych lasach karłowatych, a także w gajach palmowych oraz lasach namorzynowych. Papuga często zauważalna jest także na plantacjach i sadach, jednakże nie należy ona do ulubieńców rolników, ze względu na szkody, jakie wyrządza.

WYSTĘPOWANIE: Papuga czerwonoszyja występuje praktycznie na całym obszarze Kuby, a także na Bahamach oraz na Kajmanach. Jest to, zatem iście tropikalny ptak.

POŻYWIENIE: Średnią część diety Papugi kubańskiej powinny stanowić warzywa i owoce, które zawierają wiele witamin, a także zielenina, nasiona, mieszanka dla dużych papug oraz ziarna słonecznika. Jako przekąski mogą posłużyć świeże, zielone gałązki do oskubywania oraz orzeszki, które ptaki będą rozłupywać swoimi dziobami.

INNE ODMIANY:

  • Amazona leucocephala leucocephala
  • Amazona leucocephala bahamensis
  • Amazona leucocephala caymanensis
  • Amazona leucocephala hesterna

Podgatunki te różnią się przede wszystkim ubarwieniem głowy, które jest w tym przypadku różnorodne, oraz nieznacznie rozmiarem.

TRYB ŻYCIA: Amazonka to ptak stadny, jednakże w okresie lęgowym łączący się w pary. Istnieją dowody na to, że papuga migruje czasem w celu poszukiwania żywności. Swoje dnie lubi ona spędzać wśród koron drzew, a na ziemię schodzi tylko wtedy, gdy zmusza ją do tego sytuacja.

DODATKOWE INFORMACJE: Ptak ten nie należy do agresywnych osobników, wręcz przeciwnie. Jest łatwy do oswojenia i swojemu hodowcy może sprawić wiele przyjemności. Jednakże nie przepada ona za niskimi temperaturami, dlatego nie nadaje się do całorocznego trzymania jej w wolierze zewnętrznej, bez możliwości schronienia. Ta z kolei powinna być wykonana z mocnych, solidnych i metalowych elementów, których Kubanka nie będzie w stanie zniszczyć, a ma ku temu wielkie skłonności. Dodatkowo lubi ona latać, dlatego wybieg powinien być duży, i długi. Aby ograniczyć jej skłonności niszczycielskie możemy zapewnić jej dostęp do zabawek przeznaczonych tylko dla papug.

CIEKAWOSTKI:

v Większość tych papug na wolności buduje swoje gniazda w dziuplach drzew, jednakże osobniki pochodzące z wysp Abaco, gniazdują w otworach wykonanych w skałach wapiennych, blisko ziemi. Zabieg ten ma na celu ochronę gniazd w przypadku pożaru lasu.

v Amazonka Kubańska jest chroniona przez Załącznik nr 1 Międzynarodowej Konwencji o Handlu Gatunkami Zagrożonymi Wyginięciem i została uznana za gatunek bliski wyginięcia.