Ara ararauna

araruna 1Ararauna/Ara zwyczajna/ Ara żółtobrzucha (Ara ararauna)

WYGLĄD:

Ara zwyczajna zawdzięcza swą popularność oraz wielką rzeszę fanów swojemu niezwykle intensywnemu, rzucającemu się w oczy oraz niesamowitemu upierzeniu. Jest ona stosunkowo dużą papugą osiągającą nawet 95 cm długości. Jej nieskazitelne ubarwienie zapiera dech w piersiach i sprawia, że jest niezwykle nadzwyczajnym ptakiem. Zewnętrzna część ciała, czyli kark, skrzydła, tułów i pióra ogonowe są koloru jaskrawego turkusu, przemieszanym z delikatnym błękitem. Czubek głowy pokrywają ciemnozielone pióra, a całość dopełnia intensywno żółty, wręcz słonecznikowy odcień. Całość idealnie ze sobą współgra, a potężny, czarny dziób nadaje papudze monumentalności oraz dostojności. W przypadku Ar należy także pamiętać o ich charakterystycznej białej, nagiej skórze imitującą maskę klauna, którą przeszywają trzy poprzeczne rządki krótkich, czarnych piór, stroszących się pod wpływem podniecenia bądź stresu. Dymorfizm płciowy w przypadku Ary żółtobrzuchej, bo tak również jest nazywana, jest nieznaczny. Sprawne oko hodowcy może wypatrzeć niewielkie różnice w wielkości dzioba, u samców jest on, bowiem większy, lecz stuprocentową pewność dadzą nam badania DNA. Tak, więc, jak widać jest to niezwykła, a zarazem tajemnicza papuga, która sprawia, że nie ma sposób oprzeć się jej urokowi.

OKRES LĘGOWY: Okres lęgowy Ary zwyczajnej przypada w różnych porach roku, ze względu na jej różnorodne rejony występowania w środowisku naturalnym. Jednak jedną, niezmienną i pewną kwestią jest to, że samica składa w gnieździe znajdującym się w dziuplach wysokich drzew, 2 jaja. Ich inkubacja trwa około 26-28 dni. Przez ten czas dorosłe osobniki zachowują się niezwykle cicho, aby nie narazić swojego potomstwa na niebezpieczeństwo ze strony drapieżników.

ROZWÓJ: Początkowo młode Ary wykluwają się ślepe i pokryte delikatnym puchem. Po przeszło 13 tygodniach opuszczają one gniazdo, lecz nadal są dokarmiane przez rodziców do momentu osiągnięcia przez nie pełnej samodzielności. Dojrzałość płciową Ararauna osiąga w wieku 3-6 lat.

DŁUGOŚĆ ŻYCIA: Przeciętna długość życia Ary żółtobrzuchej wynosi 50 lat, a więc stosunkowo długo. Przez ten czas mamy zapewnione towarzystwo niezwykle przyjaznej i inteligentnej papugi.

ŚRODOWISKO: Najczęściej Ararauna spotykana jest w rejonie lasów tropikalnych, w puszczach bądź w lasach galeriowych, które porastają brzegi rzek. Miejsca te są doskonałym źródłem zarówno pożywienia, jak i wody pitnej dla ptaka.

WYSTĘPOWANIE: Obszar na którym występuje Ara zwyczajna jest dość różnorodny i obejmuje znaczącą część Ameryki Południowej, rozciąga się on bowiem od Panamy, aż po Brazylię.

POŻYWIENIE: Tak jak w przypadku innych papug, ich dieta powinna być bardzo urozmaicona. Menu Ary na wolności składa się w głównej mierze z owoców, świeżych liści, nasion, orzechów oraz młodych pędów. W niewoli możemy urozmaicić ich posiłki dodatkowo w mieszankę dla dużych papug oraz ziarna zbóż. Jako smakowite przekąski mogą posłużyć świeże gałązki drzew, które nasze pupile będą obskubywać w wolnych chwilach.

TRYB ŻYCIA: Ara żółtobrzucha z reguły żyje w parach, jednakże czasem można ją spotkać w grupach liczących nawet do 25 osobników. Największą aktywność przejawia ona wczesnym rankiem oraz późnymi popołudniami. Przez pozostałą część dnia spotkanie jej jest niezwykle trudne, ponieważ ukrywa się w gęstych koronach drzew przed upałem. Ararauna jest bardzo dobrym lotnikiem, jednakże niezbyt śpieszącym się. Ich lot w porównaniu do innych ptaków zajmuje więcej czasu. Ale po co się spieszyć? Na wszystko przyjdzie czas, prawda? Dodatkowo papużka ma bardzo donośny i skrzekliwy głos, który ułatwia im utrzymywanie kontaktu z osobnikami w grupie podczas lotu.

DODATKOWE INFORMACJE: Ara zwyczajna wykazuje duże skłonności niszczycielskie, dlatego powinno się zapewnić im dostęp do dużej i przestronnej woliery, która wykonana zostałaby z mocnych, metalowych elementów, które nie ulegną zniszczeniu pod wpływem silnego dzioba ptaka. Dlaczego woliera powinna być duża i przestronna? Jest to chyba oczywisty wymóg, który pojawia się już przy innych gatunkach papug. Ma ona na celu poprawę warunków bytowych naszego zwierzaka, który miałby możliwość wykonywania swobodnych przelotów. Żółtobrzucha jest niezwykle towarzyska i szybko przywiązuje się swojego właściciela. Zdarza się także, że „zakochuje się” w swoim ludzkich przyjacielu. Staje się wtedy niezwykle zazdrosna i może atakować gości lub pozostałych członków rodziny. Owszem, wykazuje ona duże skłonności do łatwego przyswajania słów, dźwięków oraz melodii, jednakże jest istotą o bardzo wrażliwej psychice. Co to oznacza? Ararauna, której właściciel nie okazuje odpowiedniego zainteresowania jest skazana na samotność oraz brak zajęć. Wszystkie te czynniki mogą doprowadzić do samookaleczenia się przez ptaka, co może przejawiać się wyrywaniem piór.

CIEKAWOSTKI:

v Ara żółtobrzucha nie należy do wybrednych papug i zjada około 20 gatunków roślin. Najciekawsze jest to, że wiele z nich jest wręcz trujących dla człowieka, bądź niesmacznych.

v Rozmnażanie tego gatunku Ar w niewoli jest możliwe lecz niezwykle trudne, ponieważ papugi nie zawsze akceptują swoich narzuconych partnerów.

v Język niemiecki – Gelbbrustara

v Język angielski – Blue-and-Yellow Macaw

v Na wolności przyjaźnią się z Arami glaucogularis, które nieznacznie różnią się od Ararauny upierzeniem.