Ara kasztanowoczelna

Centrum Egzotyki. Papugi, ptaki wodne, zwierzęta hodowlane.Ara kasztanowoczelna/ Ararauna karłowata/Ara Anasau (Ara Severus)

WYGLĄD:

Ara kasztanowoczelna wywodzi się z gatunku stosunkowo małych Ar. Jej długość ciała osiąga, bowiem, zaledwie 46 cm. Charakterystyczną barwą upierzenia papugi jest ciemna zieleń, momentami przechodząca w oliwkowy odcień. Na wewnętrznej stronie skrzydeł, bardzo łatwy do zauważenia jest intensywnie czerwony fragment piór, który rzuca się w oczy na zielonym tle. Najlepszym momentem na zauważenie, tejże gry kolorów jest obserwacja ptaka podczas lotu. Niektóre lotki skrzydeł są niebieskie i dość widoczne, natomiast długi ogon, tak jak w większości przypadków u Ar, jest wielobarwny. Można, więc stwierdzić, że jest to jedna z kilku cech charakterystycznych u tej rodziny papug. Ararauna zawdzięcza swoją jedną, z wielu nazw kasztanowej plamie piór, która tworzy łuk, tuż nad i pod czarnym, silny i dużym dziobem. W przypadku samców brązowawy fragment jest dużo bardziej intensywniejszy i większy, niż u samic. Tak, więc, to samce przybierają jaskrawsze kolory. Kolejną cechą właściwą dla Ar są gołe fragmenty skóry, barwy białej, na części twarzowej, która wyglądem przypomina maskę klauna, uwydatniając żółte tęczówki ptaka.

OKRES LĘGOWY: Okres lęgowy Ary Anasau przypada pomiędzy marcem, a majem, i w tym właśnie czasie para powinna mieć zapewniony dostęp do solidnej budki lęgowej, która wyłożona zostanie przez nas torfem z domieszkami ziemi. Taki zabieg zapewni jajom odpowiednią wilgotność, niezbędną do ich prawidłowego rozwoju.  Samica składa 3-5 jaj, które inkubuje przez 24-26 dni. Jednakże nie możemy zapominać o roli samca, który dzielnie i wytrwale broni wejścia do swojego gniazda oraz nieustannie dokarmia swoja partnerkę.

ROZWÓJ: Młode Ary po przeszło 12 tygodniach są w stanie samodzielnie opuścić gniazdo i zdobywać na własne „skrzydło” pożywienie. Ich upierzenie jest bardzo podobne do upierzenia osobników dorosłych, a swoją dojrzałość płciową osiągają po 7-8 latach.

DŁUGOŚĆ ŻYCIA: Długość życia Ararauny karłowatej jest stosunkowo długa. Na wolności żyje około 30 lat, jednakże w niewoli, dzięki odpowiedniej opiece i naszemu zaangażowaniu, papuga ta może żyć znacznie dłużej.

ŚRODOWISKO NATURALNENajczęściej spotykana jest ona w dżunglach i na terenach przybrzeżnych, gdzie najłatwiej jest im zdobywać pożywienie.

WYSTPOWANIEPapuga ta zamieszkuje północne tereny Ameryki Południowej oraz region Panamy.

POŻYWIENIE: Menu tych majestatycznych ptaków składa się w głównej mierze z owoców, warzyw i zbóż. Jako urozmaicenie diety można podawać im mieszankę dla średnich papug i zieleninę. W okresie karmienia młodych należy dodatkowo wzbogacać ich posiłki o mieszankę jajeczną, a jako przekąska mogą posłużyć nam świeże gałązki, które papuga będzie obgryzać.

INNE ODMIANY: Na dzień dzisiejszy wyróżnia się dwa podgatunki tego niezwykle interesującego i towarzyskiego ptaka:

  • Ara Severus Severus
  • Ara Severus Castaneifrons

TRYB ŻYCIAAry kasztanowo czelne żyją zazwyczaj w parach bądź małych stadach, które tworzą grupy rodzinne. Często przylatują one na plantacje kukurydzy i fig, gdzie z łatwością mogą się posilić. Papuga ma cichy i niezbyt uciążliwy głos, a w okresie lęgów staje się bardzo agresywna, dlatego też zaleca się trzymanie ich w tym czasie, w osobnych wolierach.

DODATKOWE INFORMACJEArarauna jest stosunkowo rzadkim ptakiem w prywatnych hodowlach. Ich pielęgnacja, posiłki i utrzymanie nie należą do zbyt skomplikowanych spraw, dlatego nadaje się dla wielu hodowców, o ile potrafią oni poświęcić się swojej pasji i poznać ich potrzeby. Ara jest bardzo łagodna i przyjazna, dlatego można trzymać je w jednej, wspólnej wolierze z innymi ptakami, jednakże jej elementy muszą zostać wykonane z silnych, solidnych, metalowych elementów, których papuga nie będzie w stanie zniszczyć swoim mocarnym dziobem. Młode osobniki dają się z wielką łatwością oswoić i można je nauczyć ludzkiej mowy, melodii i innych dźwięków, a to właścicielowi będzie sprawiało wiele przyjemności i satysfakcji. Wewnątrz wybiegu ta towarzyska istota powinna mieć zapewniony dostęp zarówno do budki, zabawek i lin, na których będzie mogła się huśtać i wisieć.

CIEKAWOSTKI:

v W języku niemieckim – Rotbugara

v W języku włoskim – Ara severa

v W języku japońskim – Himekongouinko

v W Polsce rozróżnia się różnorakie nazwy tej papugi, od Ary kasztanowoczelnej, Ararauny karłowatej, po Arę Anasau.