Ara żółtoskrzydła

IMG_1033Ara żółtoskrzydła/ Ara macao/ Ara czerwona (Ara macao)

WYGLĄD:
Ara żółtoskrzydła, potocznie nazywana przez hodowców Arą macao, należy do gatunku papug o imponujących rozmiarach. Długość ich ciała wynosi 84-89 cm, z czego, aż 50 cm przypada na majestatyczny, długi ogon. Papugi te uważane są za jedne z największych i najatrakcyjniejszych, zarówno ze względów morfologicznych, jak również sposób ich przystosowania się do nowych warunków życia. W upierzeniu Ar dominuje przede wszystkim czerwień, tak intensywna, że w sposób idealny komponuje się z pozostałymi kolorami, nadając im cechy charakterystyczne dla wielobarwnej tęczy, o soczystych i zapierających dech w piersiach barwach.
Okolice kupra oraz wierzchnią część ogona pokrywają jasnobłękitne pióra, niezwykle widoczne na tle soczyście czerwonego brzucha oraz klatki piersiowej. Od strony zewnętrznej lotki skrzydeł pokryte są warstwową mieszanką trzech niesamowitych kolorów, ułożonych w sposób równoległy. Granat, wraz z jaśniejszymi domieszkami, intensywna słonecznikowa żółć, od której wywodzi się pierwotna nazwa papugi oraz ognista czerwień.
Spodnia część ogona oraz skrzydeł przypomina kolorystycznie mieszankę czerwieni oraz złota, dzięki temu papuga staje się dostojna oraz majestatyczna.
Pora skupić się na wcześniej wspomnianym, długim ogonie. Na jego paletę barwną składa się przede wszystkim czerwień oraz szafir. Zbudowany jest on w sposób warstwowy, co oznacza, że pióra usytuowane po jego środku są znacznie dłuższe od pozostałych.
Głowę pokrywa soczyście żywa czerwień, na której tle w sposób znakomity wyeksponowane są nagie policzki, pokryte białą skórą oraz jasnożółte oczy. Przez tak drobne detale Ara macao przypomina cyrkowego klauna. Dzięki swemu przysposobieniu uważana jest za jedną z najsympatyczniejszych papug. Pomiędzy nagimi policzkami, usytuowany jest ogromny, dwubarwny, ostro zakrzywiony dziób, o niesamowitej sile, zdolny rozłupać nawet najtwardsze łupiny pożywienia.
Tak jak w przypadku większości Ar, również i tutaj dymorfizm płciowy jest nieznaczny oraz praktycznie niemożliwy do zaobserwowania gołym okiem. Jednakże w dzisiejszych czasach specjalistyczne badania DNA umożliwiają określenie ze 100% dokładnością płci badanych osobników.

OKRES LĘGOWY: U Ary czerwonej okres lęgowy przypada w okresie od listopada, aż do marca. Wtedy też papugi powinny mieć zapewniony dostęp do dużej budki lęgowej, ze względu na swe znaczne rozmiary, w której samica składa 1-4 jaja, które inkubuje przez ok. 24-28 dni, będąc dokarmiana przez samca.
W wychowanie młodych angażują się w równym stopniu oboje z rodziców. W przypadku hodowców ważne jest, aby podczas lęgów zachować szczególną ostrożność, gdyż papugi mogą stać się w tym czasie bardzo agresywne.

ROZWÓJ: Początkowo młode różnią się od osobników dorosłych jedynie krótszym ogonem oraz ciemniejszymi tęczówkami oczu. Pisklęta opuszczają gniazdo po 14 tygodniach od momentu wyklucia, jednakże jeszcze przez około rok pozostają pod opieką rodziców, zdobywając przez ten czas doświadczenie niezbędne do ich przeżycia. Pierzenie u młodych osobników następuje po 15 miesiącu ich życia, wtedy też zaczynają w pełni przypominać swoich krewniaków. Dojrzałość płciową Ary żółtoskrzydłe osiągają w 3-4 roku życia, jednakże nie zaleca się dopuszczania ich do lęgów przed upływem 5 lat.

DŁUGOŚĆ ŻYCIA: Ara czerwona uważana jest za papugę długowieczną. Odpowiednio pielęgnowana oraz odżywiana może żyć nawet 80 lat, tyle, co przeciętny człowiek. Jednakże utrzymuje się, że ich próg wiekowy w rzeczywistości jest znacznie niższy, wahający się pomiędzy 40-50 lat, co i tak wydaje się być długim okresem czasu.

ŚRODOWISKO NATURALNE: Ich środowiskiem naturalnym są przede wszystkim tereny pokryte deszczowymi lasami tropikalnymi, otwarte przestrzenie leśne biegnące wzdłuż rzek oraz sawanny. W miejscach tych Ary czerwone odnajdują schronienie oraz niezliczone pokłady pożywienia.

WYSTĘPOWANIE: Ojczyzną Ary macao są tereny Ameryki Środkowej, rozciągające się od południowych rejonów Meksyku, biegnące przez Amerykę Południową, w pobliże Boliwii oraz Brazylii. W rejonach tych papugi uważane są za niezwykle atrakcyjne, a tym samym narażone na niekontrolowane ataki kłusowników oraz niszczenie ich siedlisk naturalnych, poprzez nieustannie rozwijający się przemysł, a także rozprzestrzeniające się w głąb kontynentu aglomeracje miejskie.

POŻYWIENIE: Ary żółtoskrzydłe uwielbiają owoce, takie jak banany, czy pomarańcze. W ich diecie występują także znacznie ilości orzechów oraz świeżej zieleniny, dostarczające ważne składniki pokarmowe oraz zdrowe kwasy tłuszczowe niezbędne do ich prawidłowego funkcjonowania. W hodowli należy podawać im również mieszankę pokarmową dla dużych papug, urozmaicając ją podawanymi w między czasie nasionami traw oraz zbóż, warzywami, kwiatami, jak również niewielkimi owadami i larwami. Bardzo ważne jest, aby papugi zapewniony miały nieustanny dostęp do świeżych gałązek drzew, które posłużyć mogą za przekąski.
Warty zauważenia jest fakt, iż na wolności Ary macao spożywają owoce, które dla większości zwierząt są szkodliwe, a nawet trujące. Papugi te znalazły idealny sposób na neutralizowanie działania toksyn, poprzez spożywanie znacznych ilości gliny, która dodatkowo dostarcza im niezwykle ważnych dla organizmu mikro i makroelementów.

INNE ODMIANY:

  •  Ara macao macao
  •  Ara macao cyanoptera

TRYB ŻYCIA: Ara czerwona należy do papug monogamicznych, łączących się w pary, bądź niewielkie stada. Ptaki te żyją ze sobą w pełnej harmonii. Nocą skupiają się w grupy noclegowe, o świcie zaś wybierają się na żer, w celu poszukiwania pożywienia. W tym też czasie papugi są najaktywniejsze, wydając podczas lotu charakterystyczny, głośny skrzek, umożliwiający im komunikację oraz rozeznanie w terenie. Życie w tak małych grupach, w swym bezpośrednim sąsiedztwie zapewnia Arom bezpieczeństwo przed drapieżnikami czyhającymi w ukryciu na łatwy łup.
Gniazda ptaków na wolności znajdują się zazwyczaj w dziuplach dużych drzew, na znacznych wysokościach, gdzie młode pisklęta chronione są przed wszelkiego rodzaju niebezpieczeństwami.
Tak naprawdę Ary żółtoskrzydłe nie należą do gatunku zagrożonego, jednakże ich populacja z roku na rok gwałtownie spada i status ten w niedługim czasie może niestety ulec zmianie. Głównymi przyczynami spadku populacji Ar czerwonych w środowisku naturalnym są, nadmierna i bezustannie postępująca degradacja siedlisk, rozwój przemysłu oraz aglomeracji miejskich, a co za tym idzie, wylesianie terenów zamieszkiwanych przez papugi oraz szerzące się kłusownictwo wraz z nielegalnym handlem.

DODATKOWE INFROMACJE: Ara czerwona należ do bardzo popularnych i wszechobecnych papug hodowlanych. Dodatkowo trzeba mieć na uwadze fakt, iż w przypadku Ar macao, bardzo łatwo można zachwiać ich równowagę psychiczną. Papugi te są niezwykle podatne i wrażliwe na nieodpowiednie traktowanie oraz samotność, z tego też powodu popadają w apatię oraz może dojść do samookaleczania się, po to tylko, aby zwrócić na siebie uwagę właściciela. Tak, więc, zaleca się, aby to właśnie doświadczeni hodowcy, dysponujący dużą wiedzą podejmowali się opieki nad Arami żółtoskrzydłymi.
Papugę charakteryzuje głośny i donośny skrzek, rekompensowany dużą podatnością na oswajanie oraz przyjacielski stosunek do ludzi.
Ary maco są bardzo towarzyskimi i wesołymi papugami, uwielbiającymi zabawy oraz kąpiele. Ważne jest, aby w dużej, przestronnej wolierze, umożliwiającej swobodne przeloty, wykonanej z mocnych i wytrzymałych elementów, zapewnić dodatkowe atrakcje i zabawki, co pozwoli okiełznać niszczycielskie zapędy Ar, a także utrzymać klatki w odpowiedniej kondycji na długi okres ich użytkowania.

CIEKAWOSTKI:
v W języku angielskim – Scarlet ara
v W języku niemieckim – Hellroterara
v Istnieje wiele organizacji, poświęcających się ochronie Ary macao przed wyginięciem oraz kłusownictwem.