Czarna mutacja Rozelli Białolicej. Nam się udało

Czarna mutacja Rozelli Białolicej. Nam się udało

Zapewne każdy prywatny hodowca, angażujący się całym sercem i pełnią sił, marzy o tym, aby w jego gromadce pojawił się niezwykły okaz, rzadko spotykany u innych, trudny do uzyskania, ponadczasowy i napawający dumą.

O czym staram się powiedzieć? Rozchodzi się o szpalt Rozelli białolicej.

Ktoś mało wtajemniczony, niezagłębiający się w arkana papuziego świata, może zapytać, „co to jest”? Postaram się to pokrótce objaśnić. I w tej oto chwili kłania nam się powtórka z gimnazjum, bądź szkoły średniej. Krzyżówki genetyczne. Ale wracając do tematu. Szpalt jest po prostu mutacją danej papugi, charakteryzującą się innym upierzeniem niż pozostałe okazy i dotyczy ona głównie mutacji autosomalnych recesywnych. Rozpisując to prostym sposobem można dojść do tego, jakie mutacje otrzymamy po lęgach danej parki, ale to później. Teraz, kiedy już wiadomo, czym jest w naszym królestwie szpalt, mogę powrócić do wcześniej wspomnianego marzenia. Otóż, wraz z całym zespołem doczekaliśmy się czarnej Rozelli Białolicej, czyli tak zwanej Rozelli Białolicej Melanistic. Skąd nasz zachwyt? Między innym stąd, że każdy hodowca doskonale zdaje sobie sprawę, że jest to niezwykle rzadka mutacja, zaraz obok złotej. Początkowo czarnej Rozelli Białolicej groziło wyginięcie, ale tacy pasjonaci, jak my nie dopuścili do tego i z roku na rok, naszych „perełek” jest coraz więcej na świecie. Dymorfizm płciowy u tej mutacji jest naprawdę nieznaczny i zauważalny dopiero w doroślejszym okresie życia papugi, czyli około 4 roku. Samce cechują się czerwonymi piórami na głowie oraz na klatce piersiowej, gdzie wśród czarnego, jak smoła, upierzenia dosyć ciężko je zauważyć. Samiczki natomiast mają cieniutki, czerwony pasek piór na czole, nadający im subtelności. Tak, więc, jak już sama nazwa wskazuje dominującym kolorem w jej ubarwieniu jest czerń z domieszkami przebijającej się czerwieni. Ze względu na swą niezwykłość Melanistic przypłacił swoją urodę i wdzięk, wigorem. Liczymy jednak na to, że z biegiem lat wszystko się unormuje,

Czarną mutację Rozelli Białolicej możemy otrzymać w momencie, gdy zarówno samiec jak i samica są heterozygotami, wtedy istnieje 25% prawdopodobieństwo pozyskania w lęgu czarnego osobnika, oraz 50% szans na to, że dwa kolejne mogą być nosicielami tegoż „czarnego” genu.

Jednak, kiedy samiec jest heterozygotą, a samica homozygotą, bądź, gdy oba osobniki w parce są homozygotami istnieje jedynie prawdopodobieństwo nadania pisklętom genu na miarę szpaltu. W pierwszej, opisanej przeze mnie sytuacji mamy największe możliwości pozyskania Melanistic’a w swojej hodowli.

Nam się udało. Jesteśmy niesłychanie radzi z faktu, że możemy się pochwalić wszystkim osobom odwiedzającym nasza stronę. Nasze serca rozpiera duma, na samą myśl, że jesteśmy kolejnymi, z nielicznych, którzy doczekali się takiego „prezentu”. Nasz zespół, pasje oraz cel idealnie opisują słowa Victora Marie Hugo, który powiedział „Bądź jak ptak, który, gdy siada na gałęzi zbyt kruchej, czuje, jak spada, lecz śpiewa dalej, bo wie, że ma skrzydła”. Naszym śpiewem było wyczekiwanie na ten niezwykły moment.

Małgorzata Wojciechowska


Zostaw wiadomość.

*

Twój adres email nie będzie opublikowany. Pola z gwiazdką są wymagane. *

*