Kakadu salomońska

Kakadu salomońska Kakadu mała (Cacatua ducorpsii)Kakadu salomońska/Kakadu mała (Cacatua ducorpsii)

WYGLĄD: Kakadu salomońska przez niektórych nazywana także Kakadu małą, to papuga niewielkich rozmiarów, delikatna, aczkolwiek bardzo elegancka i przyciągająca wzrok hodowców. Jej długość ciała wynosi zaledwie 30cm, a jej waga nie osiąga nawet 0,5 kg. Upierzenie choć na pierwszy rzut oka wydaje się być śnieżnobiałe, to jednak posiada fragmenty piór, pokryte delikatnym, czasem ciężkim do zauważenia odcieniem różu. Sterówki są koloru żółtego. Całość ubarwienia doskonale ze sobą współgra, tworząc idealną całość. Oczy Kakadu otacza niebieski, nagi pierścień skóry, a szary mocny dziób stwarza wrażenie polakierowanego i delikatnie przejrzystego. Całość ozdabia duży, imponujący czub, nieproporcjonalny do reszty drobnego ciała, który stroszy się gdy papuga jest podniecona bądź zestresowana. Całość sylwetki utrzymują szare, silne łapy. Dymorfizm płciowy u tego niesamowitego gatunku papug jest nieznaczny, a jednym ze sposobów na sprawdzenie płci jest obserwacja koloru tęczówek. U samic przyjmują one brązowo-czerwony odcień, u samców natomiast ciemnoniebieski, przechodzący w czerń.

OKRES LĘGOWY: Okres lęgowy dla tej uroczej papugi rozpoczyna się w czerwcu i trwa do września. W tym czasie musimy udostępnić kakadu małej budkę lęgową lub dziuple w drzewie, gdzie samica będzie mogła złożyć 2-3 jaja, które wraz z samcem będą inkubować przez około 28 dni. Młode opuszczają gniazdo po 7-8 tygodniach, a przez kolejne 4 są dokarmiane przez rodziców.

ROZWÓJ: Pisklęta wykluwają się ślepe, a około 4 tygodnia otwierają oczy. Początkowo skóra młodych jest różowa, następnie przechodzi w kolor niebieski. Kolor tęczówki zmienia się na przełomie 2-3 roku życia, a dojrzałość płciowa osiągana jest około 5 roku.

DŁUGOŚĆ ŻYCIA: Kakadu dożywają wielu lat. Średni wiek tej uroczej papugi, może mieścić się na granicy 30-40 lat.

ŚRODOWISKO NATURALNE: W głównej mierze Kakadu salomońska spotykana jest na terenach górskich, nawet do 1700m n.p.m., a także na obszarach równinnych, terenach zadrzewionych oraz lasach. Bardzo często papuga żeruje blisko aglomeracji miejskich, a przede wszystkim na polach i w sadach, gdzie uważane są za szkodniki.

WYSTĘPOWANIE: Domem Kakadu małej są tereny Wysp Salomona. Tej niezwykle imponującej papugi nie spotkamy na wyspie San-Cristobal.

POŻYWIENIE: Kakadu salomońskiej można podawać mieszankę dla średnich papug, oraz nasiona, szafran, słonecznik, kiełki, ziarna zbóż, zieleninę, a także owoce i warzywa. Gałązki drzew owocowych oraz orzechy będą najodpowiedniejszą przekąską dla tego ptaka.

INNE ODMIANY: Na dzień dzisiejszy nie odnotowano żadnych podgatunków.

TRYB ŻYCIA: Kakadu mała należy do ptaków stadnych, których grupy liczą do 8 osobników. W okresie lęgowym papugi dzielą się w pary, i w tym czasie stają się agresywne i zaciekle bronią swoich gniazd. Zazwyczaj gniazdują w dziuplach drzew, a w ciągu dnia lubią ukrywać się w koronach drzew.

DODATKOWE INFORMACJE: Głos ptaka jest skrzekliwy i donośny. Papuga powinna być trzymana w dużych, przestronnych wolierach, które wykonane będą z silnych i stabilnych metalowych elementów. Kakadu słyną z niszczycielskich skłonności. Swoimi dziobami rozplatają i przegryzają cienkie siatki i niszczą rusztowania ogrodzeń. Jednakże jest znakomitą ozdobą każdej hodowli, w której się znajduje.

CIEKAWOSTKI:

v W języku angielskim – Ducorp’s Cockatoo

v W języku francuskim – Cacatoes de Ducorps

v W języku holenderskim – Ducorps Kaketoe

v Ptak nie należy do gatunków zagrożonych, jednak, jego wywóz z rodzimych wysp jest niezwykle trudny.