Lora Wielka Barwnica

Lora wielkaLora Wielka/ Barwnica (Eclectus roratus roratus)

WYGLĄD:

Lora Wielka to niezwykle barwna papuga, u której dymorfizm płciowy jest bardzo wyraźny. Z reguły ptak osiąga długość 35 cm. Samica charakteryzuje się intensywnie czerwonym upierzeniem na głowie, klatce piersiowej oraz na skrzydłach. Równie bardzo rzucająca się w oczy szafirowa barwa znajduje się na brzuchu i podbrzuszu oraz na skrzydłach i karku. Jej czarny dziób jest masywny i silny, tak, więc trzeba uważać. Samca można bardzo łatwo odróżnić, ponieważ jest on jaskrawo zielony, z czerwonymi piórami po bokach ciała oraz pojedynczymi niebieskimi na skrzydłach i ogonie. Dziób jest jasno żółty z pomarańczową górna częścią, i również trzeba na niego uważać.

OKRES LĘGOWY: Okres lęgowy tej niesamowitej papugi przypada pomiędzy kwietniem a listopadem. W tym czasie samica w budce lęgowej składa 2 jaja, które samodzielnie inkubuje przed 26-30 dni. To samica dominuje nad samcem i trzeba uważać, ponieważ staje się ona agresywna wobec innych samic oraz własnego partnera. Zaleca się, zatem trzymanie par w osobnych wolierach.

ROZWÓJ: Pisklęta są bardzo podobne do swoich rodziców, zależnie od płci. Jedynymi czynnikami pozwalającymi je odróżnić jest różnica w wielkości oraz w ubarwieniu dzioba, jest on u nich, bowiem ciemnobrązowy z czarną końcówką. Porost piór zajmuje im 75-77 dni, a po około 8-10 tygodniach opuszczają one gniazdo i w znacznym stopniu stają się samodzielne. Młode Lory dojrzałość płciową osiągają w wieku 2-5 lat.

DŁUGOŚĆ ŻYCIA: Przeciętna długość życia Lory wynosi przeszło 30 lat, wtedy to pozyskujemy niezwykle rozmownego i zabawnego pupila, z którym można miło spędzić czas.

ŚRODOWISKO NATURALNE: Barwnice zamieszkują głównie tereny nizinne, lasy, sawanny, a także tereny przybrzeżne, zarośla i wysokie góry. Bardzo często można je też spotkać na plantacjach palm kokosowych, które są dla nich łatwym miejscem do zdobycia pożywienia.

WYSTĘPOWANIE: Lora Wielka występuje w północnej Australii, przede wszystkim na Półwyspie Jork, a także w Nowej Gwinei i na Wyspach Salomonach.

POŻYWIENIE: Papugi te nie są zbyt wymagające, jeśli chodzi o pożywienie, co nie zwalnia nas z obowiązku dbania o ich dietę. Należy podawać im mieszankę dla dużych papug, wzbogacając ich posiłki ziarnami zbóż, słonecznika, orzechami, kukurydzą, warzywami i owocami. W ramach przekąski można dostarczyć papudze pączki kwiatów oraz gałązki drzew.

INNE ODMIANY:

  • Eclectus roratus roratus
  • Eclectus roratus vosmaeri
  • Eclectus roratus westermani
  • Eclectus roratus cornelia
  • Eclectus roratus riedeli
  • Eclectus roratus polychloros
  • Eclectus roratus biaki
  • Eclectus roratus aruensis
  • Eclectus roratus macgillivrayi
  • Eclectus roratus solomonensis

Podgatunki tej barwnej papugi różnią się nieznacznie wielkością oraz barwą upierzenia u samic.

TRYB ŻYCIALora Wielka jest spokojnym i towarzyskim ptakiem, który jednak nie przepada za zbytnią poufałością ze swoim właścicielem. Samice są tu stroną dominującą i często mogą prowokować kłótnie w wolierze. Największą aktywność przejawiają o wczesnym ranku i przed zachodem słońca.

DODATKOWE INFORMACJE: Barwnica jest znakomitym lotnikiem, dlatego powinno się zapewnić im przestrzeń do latania, którą będą wykorzystywały z przyjemnością. Z łatwością przyswaja ona mowę i dźwięki, dlatego jeśli się nam to uda, możemy pozyskać niezwykle rozmownego towarzysza. Trzeba jednak pamiętać, że dźwięki, krzyki wydawane przez tą bardzo barwną papugę nie należą do najprzyjemniejszych.

CIEKAWOSTKI:

v Do 1874 roku samce i samice tego niezwykłego ptaka uważano za dwa osobne gatunki ze względu na bardzo różnorodne ubarwienie.

v Lora Wielka jest jedynym, udokumentowanym przedstawicielem papug z rodzaju Eclectus.

v Rozpiętość skrzydeł (70cm) jest dwa razy większa niż długość ciała Barwnicy (35cm).