Olśniak himalajski

Olśniak himalajski monal Lophophorus impejanus (7)

Olśniak himalajski (Lophophorus impejanus)

WYGLĄD:

Olśniaki to niezwykle barwne, eleganckie i zdobiące hodowle ptaki z rodziny kurowatych. Ich długość ciała wynosi 70 cm, a więc nie należą do małych zwierząt. Samce ubarwione są bardzo charakterystycznie dla swojego gatunku, co jeszcze bardziej podkreśla fakt, że są „głową rodziny”. W upierzeniu „Panow” możemy zauważyć paletę różnorakich barw. Głowa jest koloru zielonego, a na jej obrzeżach rozciągają się duże, czarne policzki. Miedziany odcień karku wspaniale odznacza się na tle zielono-niebieskiego tułowia i niebieskich skrzydeł, z czarnymi lotkami. Brzuch przyjmuje czysty odcień, szlachetnej czerni. Otoczka skórna naokoło oczu jest turkusowa, a dziób i łapy, którymi grzebią w ziemi, szare i silne. Na głowie znajduje się długi i ciekawy czub, przypominający czub pawia. Na zadzie widnieje duża, biała plama. Całość uwieńcza rozłożysty, wachlarzowaty, miedziany ogon, który dodaje Olśniakowi majestatyczności, oraz zachwycający metaliczny połysk, który idealnie komponuje się i uwydatnia kolorystykę Olśniaka himalajskiego. Samice są natomiast ubarwione dość pospolicie i jednolicie. Ich charakterystyczną barwą, jest płowy, brązowy odcień. Pióra z zasady nakrapiane są jasnymi, delikatnymi prążkami. Szyja samic jest koloru białego, a głowę stroi czub, ale dużo krótszy niż w przypadku samców. I ponownie to panowie zdobywają laury, uznanie i zachwyt ludzi, ale jak dobrze wiadomo, to prostotą podbija się świat

OKRES LĘGOWY: Okres lęgowy tego ciekawego ptaka rozpoczyna się pod koniec kwietnia. W tym czasie samice Olśniaka wykopują w ziemi dołek, wyścielony liśćmi, trawą i gałązkami, blisko krzewów umożliwiających schronienie. Samica składa 4-7 jaj i wysiaduje je sama przez około 28 dni.

ROZWÓJ: Młode osobniki w pierwszym okresie życia, upierzeniem przypominają kurę, jednakże jest możliwość wcześniejszego rozróżnienia ich płci. Małe samce mają pojedyncze czarne pióra na szyi oraz dużo ciemniejszą, czarną pierś. W 2 roku życia ptaki przybierają dla siebie właściwą barwę upierzenia, a także osiągają dojrzałość płciową.

DŁUGOŚĆ ŻYCIA: Długość życia tego imponującego ptaka wynosi około 10-12 lat.

ŚRODOWISKO NATURALNE: Na wolności Olśniaki himalajskie jak sama nazwa wskazuje żyją na znacznych wysokościach, sięgających nawet do 5000m n.p.m. Często spotykane są także na łąkach, w lasach dębowo-jodłowych oraz na zboczach górskich. Zimą zniżają się na wysokość do 2000m n.p.m. gdzie temperatura nie jest dla nich aż tak dotkliwa.

WYSTĘPOWANIE: Olśniak występują głównie na kontynencie azjatyckim, a ich obecność rozciąga się od wschodniego Afganistanu, po północne Indie, południowy Tybet, Bhutan oraz Nepal. Zahaczają one także o himalajski masyw górski.

POŻYWIENIE: Dieta kuraka jest dość różnorodna. W głównej mierze żywi się on nasionami, korzonkami, zieleniną, jagodami, bulwami oraz owadami. W czasie lęgów posiłki należy wzbogacić w mieszankę jajeczną.

TRYB ŻYCIA: Olśniak himalajski to wysokogórski ptak, żyjący w stadach. Z reguły koguty tworzą poligamiczne związki, ale zdarzają się przypadki i to bardzo częste gdzie kogut łączy się na stałe w parę z samicą. Ze względu na życie w rewirach górskich, ptak jest bardzo wrażliwy i źle znosi wysokie temperatury i ostre słońce.

DODATKOWE INFORMACJE: Ten ciekawy gatunek bażanta, o donośnym głosie, jest jednym z najczęściej spotykanych w hodowlach. Wymaga on dużej i przestronnej woliery, której dno będzie suche i piaszczyste. Poprzez grzebanie w ziemi, kuraki ścierają sobie dzioby, co na wolności jest dla nich rzeczą normalną. Zimą bezproblemowo znoszą niskie temperatury, aczkolwiek latem należy im zapewnić osłonę przed promieniami słonecznymi w postaci zadaszenia lub krzewów.

CIEKAWOSTKI:

v Olśniak himalajski bardzo często nazywany jest także Monalem.

v Są to ptaki łatwe do oswojenia.

v Bardzo często na jednego samca przypadają 3 samice.

v W języku angielskim – Himalayan Monal