Papuzica duża

Centrum Egzotyki. Papugi, ptaki wodne, zwierzęta hodowlane.Papuzica duża/Waza duża (Coracopsis vasa)

WYGLĄD: Papuzica duża to afrykański, niezwykle rzadki ptak, osiągający 50 cm długości. Nie należą one do małych i lekkich, ich waga, bowiem wynosi około 0,5 kg. Upierzenie samców charakteryzuje się przede wszystkim czarnym ubarwieniem. W niektórych partiach ich ciała możliwe do zauważenia są w promieniach słonecznych, odcienie brązu i szarości. Wewnętrzna strona skrzydeł i ogona są koloru szarego. Dziób sprawia wrażenie polakierowanego i porcelanowego, o blado różowej barwie. Brązowe, duże, inteligentne oczy otacza naga, biało-szara skóra. Samica jest ubarwiona identycznie jak samiec, a rozróżnienie ich płci może być trudne, za wyjątkiem tego, iż samice są znacznie większe od samców. Dodatkowo w okresie godowym traci ona swoje pióra, tracąc na głowie nagie, żółte fragmenty skóry. Jak widać dymorfizm płciowy w przypadku tych ptaków jest nieznaczny.

OKRES LĘGOWY: Okres lęgowy Wazy dużej rozpoczyna się w październiku i trwa do grudnia. W tym czasie to samica wybiera sobie sama partnera i teoretycznie zmusza go do kopulacji. Należy wtedy zapewnić Papuzicy dostęp do budki lęgowej, w której składa ona 3-4 jaja i wysiaduje je przez około 17 dni.

ROZWÓJ: Pisklęta Papuzicy rodzą się nagie i po przeszło 7 tygodniach opuszczają gniazdo, stając się już wystarczająco samodzielne. Młodzież szybko rośnie, a co za tym idzie potrzebują bardzo dużo pożywienia, co jest jednym z powodów, dla których samica decyduje się na dwóch partnerów. Upierzenie młodych osobników jest bardzo podobne do upierzenia ich rodziców, jednakże przeważa w nim brąz. Dojrzałość płciową ptaki osiągają w 4-6 roku życia.

DŁUGOŚĆ ŻYCIA: Długość życia tego niesamowicie interesującego ptaka wynosi około 20-30 lat.

ŚRODOWISKO NATURALNE: Tereny, na których w głównej mierze żyją te niezwykłe i rzadkie papugi to sawanny, suche lasy liściaste, busze, a także pola uprane i sady, gdzie nie należą do zbyt lubianych zwierząt przez rolników ze względu na szkody, jakie wyrządzają.

WYSTĘPOWANIE: Waza duża występuje na Madagaskarze oraz na wyspach Komory i Seszele, jednakże nie jest to gatunek endemiczny dla tych wysp.

POŻYWIENIE: Papuzice podobnie jak inne papugi odżywiają się owocami, warzywami, zieleniną, nasionami i ziarnami, a orzechy i gałązki drzew są odpowiednimi dla nich przekąskami. Dietę ptaków w niewoli można wzbogacić mieszanką dla dużych papug.

INNE ODMIANY:

  • Coracopsis vasa vasa
  • Coracopsis vasa drouhardi
  • Coracopsis vasa comorensis

Papuzice dzielą się na dwa osobne gatunki, opisywaną Papuzicę dużą oraz na Papuzicę małą Coracopsis nigra.

TRYB ŻYCIA: Wazy duże są ptakami stadnymi, których grupy liczą około 10-15 osobników, zdarzają się jednak większe.  Papugi ukrywają się w koronach drzew, rzadko schodząc na ziemię. Jednak, gdy już to robią poruszają się w podobny sposób jak bażanty i kury. Idąc zabawnie unoszą ku górze ogon i głowę. Nocą, kiedy księżyc oświeca wszystko wokoło ptaki stają się bardzo aktywne. W okresie lęgowym samice dominują nad samcami i zmuszają ich do związków. Często się zdarza, ze samica ma dwóch partnerów, którzy dbają o nią i pisklęta, jednakże nie konkurują oni ze sobą. Gniazda budowane są w dziuplach drzew.

DODATKOWE INFORMACJE: Papuzice duże to bardzo inteligentne, ciekawskie i głośne stworzenia. Ich zachowanie nie jest jednoznaczne, raz są ciche i nieśmiałe, kiedy indziej ciekawskie i zadziorne. Papugi powinny być trzymane w dużych, długich i przestronnych wolierach z dostępem do dużej ilości promieni słonecznych. Ich elementy mogą być wykonane jedynie z drewna, ponieważ nie przejawiają skłonności niszczycielskich. Jednak nie należy łączyć słabych, niedoświadczonych samców z wymagającymi samicami, bowiem może się to dla nich źle skończyć.

CIEKAWOSTKI:

v Zaobserwowano, że samice w okresie godowym mają, co najmniej dwóch partnerów.

v Zdarzył się przypadek, gdy samica, jako dominujący osobnik, zabiła swojego, o wiele słabszego i niedoświadczonego partnera.

v Ze względu na wylesianie terenów i utratę naturalnych siedlisk grozi jej wyginięcie.

v Niejednokrotnie w parach Wazy dużej zdarzają się przypadki napastowania oraz molestowania samców.