Patagonka

Patagonka (Cyanoliseus patagonus)

WYGLĄD:

Patagonka jest atrakcyjną i jedną z największych konur. Jej długość ciała osiąga 45-48cm. W jej upierzeniu dominuje barwa oliwkowej zieleni. Głowa, szyja oraz plecy samca są koloru brązowo-oliwkowego z zielonkawym nalotem, a gardło i pierś pokrywają brązowo-zielone pióra. Podbrzusze oraz ogon ubarwione są na żółto wraz z oliwkowym nalotem, a nogi i brzuch pomarańczowo-czerwone. Na piórach ogonowych można dojrzeć różne kolory, zieleń z przebijającym się niebieskawym odcieniem, oraz brąz od wewnętrznej strony. Otoczką na około oczu, jest naga skóra. Dymorfizm płciowy w przypadku tych sporych papug jest nieznaczny i rozróżnić ich płeć można jedynie za pomocą badań DNA.

OKRES LĘGOWY: Okres lęgowy tej interesującej papugi przypada na czas maj-czerwiec. Wtedy to trzeba zapewnić parce dostęp do budki lęgowej, której dno wyłożone jest drzazgami miękkiego drewna. Gniazdo ulega przeróbce, ze strony ptaków, które dostosowują je pod swoje potrzeby. Samica składa 2-3 jaja, które inkubuje przez 25 dni. W tym czasie trzeba zwrócić uwagę czy para nie staje się agresywna, ale z reguły są to bardzo płochliwe i opiekuńcze ptaki.

ROZWÓJ: Pisklęta przez pierwsze 8 miesięcy mają białą, górną część dzioba oraz szare oczy, zmienia się to po upływie tego czasu. Opuszczają one gniazdo po 56 dniach, a dojrzałość płciową osiągają w 2-3 roku życia.

DŁUGOŚĆ ŻYCIA: Długość życia tej atrakcyjnej papugi wynosi średnio 20 lat.

ŚRODOWISKO NATURALNE: Patagonka najczęściej spotykana jest w gajach palmowych, na odkrytych obszarach leśnych oraz na obrzeżach lasów. Równie często można spotkać je na polach uprawnych, gdzie wyrządzają ogromne szkody.

WYSTĘPOWANIE: Ojczyzną tej konury, w głównej mierze jest Argentyna, Chile, Wyspy Falklandzkie oraz Urugwaj.

POŻYWIENIE: Patagonkom tak jak innym ptakom egzotycznym w hodowlach można podawać do jedzenia ziarna słonecznika, ziarna zbóż, owoce, warzywa oraz zieleninę. Dodatkowo jej dietę można wzbogacić o mieszankę dla papug i kukurydzę, a w okresie karmienia młodych o mieszankę jajeczną i białe pieczywo.

INNE ODMIANY:

  • Cyanoliseus patagonus patagonus
  • Cyanoliseus patagonus andoni
  • Cyanoliseus patagonus byrinus
  • Cyanoliseus patagonus  bloxami

Te trzy podgatunki różnią się od siebie barwą i wielkością.

TRYB ŻYCIA: Patagonki to papugi stadne, w okresie lęgowym łączące się w pary. Swoje gniazda drąży w miękkiej skale wapiennej, tworząc głębokie tunele, które kończą się komorą gniazdową, tak, więc papuga ta bardzo lubi nocować na ziemi, co zdarza się bardzo rzadko w przypadku papug. Są bardzo przywiązane do swoich miejsc lęgowych, przez co staje się łatwym celem dla drapieżników i ludzi.

DODATKOWE INFORMACJE: Opisywany gatunek konur jest bardzo głośnym ptakiem, o donośnym głosie. Woliery powinny być duże, przestronne i długie, a także wykonane z silnych metalowych elementów. Patagonka jest bardzo inteligentną papugą o zdolnościach naśladowczych. Bardzo łatwo przystosowuje się do nowych warunków i jest odporna na spadki temperatur, o ile zapewni jej się osłonę przed śniegiem, wiatrem i mrozem.

CIEKAWOSTKI:

v W okresie lęgowym nieopierzone obwódki oczu stają się wyraźniejsze, a świadczy to o ich gotowości do lęgów.

v Niektóre osobniki mają białe znaczniki na piórach piersi.

v Do Europy został przywieziony w 1868 r.

v Aby zniwelować ich skłonności niszczycielskie, powinno się dostarczać im gałązki wierzbowe oraz drzew owocowych, które mogłyby oskubywać.

v Kolonie lęgowe Patagonek mogą osiągnąć nawet 5000 osobników.

v Są to bardzo towarzyskie ptaki, uwielbiające zabawę, wspinaczki i taniec.