Rozella Królewska Penant

Rozella królewska (Platycercus elegans)

WYGLĄD:

Rozelle królewskie to niezwykle charyzmatyczne i barwne papugi. Ze względu na swe czerwono-niebieskie, rzucające się w oczy upierzenie zrzesza sobie morze zwolenników. Jest to dość niewielka papuga osiągająca zaledwie 32-37 cm długości, a co za tym idzie bardzo lekka, ważąca, bowiem 112-169g ale mimo wszystko pozostaje atrakcyjna. Głowa, szyja, klatka piersiowa oraz podbrzusze jakże tego uroczego ptaka są barwy intensywno czerwonej. W przeciwieństwie do Rozelli białolicej ich policzki są niebieskie, co jednakże bardzo dobrze kontrastuje z ich dominującym, czerwonym upierzeniem. Skrzydła pokrywa charakterystyczny dla tego gatunku papug, czarno-czerowny łuskowaty wzorek. Zewnętrzna część skrzydeł przechodzi z ciemno niebieskiej na wręcz błękitną. Patrząc na nią mamy wrażenie jakby ktoś skradł z całej palety tęczy tylko te dwa jakże ze sobą kontrastujące, a zarazem pasujące do siebie kolory i w przypadkowy sposób polał nimi papugi, ubarwiając je na całe ich życie i życie kolejnych pokoleń. Duży ciemnoszary dziobek oraz łapki są bardzo widoczne na tle tej nieskazitelnej i niezwykłej mozaiki. Jak się okazuje samica pomimo bardzo podobnego upierzenia jest w łatwy sposób możliwa do odróżnienia, bez konieczności wykonywania badań DNA. Otóż zasadniczo jest ona mniejsza od swojego partnera, z mniej masywnym dziobem oraz mniejszą głową. Jednak charakterystyczną cechą samic jest jasny pasek u spodu skrzydeł, który u samców zanika w okresie pierzenia. Na dzień dzisiejszy papuga ta ma wiele mutacji barwnych, ale najpopularniejszą i najchętniej wybieraną przez hodowców jest niebieska. Mniej znane są także odmiany żółte i cynamonowe.

OKRES LĘGOWY: Okres lęgowy dla tego jakże niezwykłego gatunku papug rozpoczyna się w kwietniu i może trwać nawet do końca lata. W tym czasie należy zapewnić parce dostęp do budki lęgowej wyścielonej grubymi wiórami oraz próchnem, a także dla samicy i młodych powinny być zamontowane stopnie wewnątrz gniazda, ułatwiające im wchodzenie i wychodzenie. Przy sprzyjających warunkach para przystępuje do lęgów nawet dwukrotnie w ciągu roku. Gdy samica jest gotowa składa 4-5 jaj i wysiaduje je przez około 21 dni. W tym czasie cały czas jest dokarmiana przez samca. Młode opuszczają gniazdo po około 3-4 tygodniach, jednakże przez kolejne 3-4 tygodnie dokarmiane są w głównej mierze przez samca.

ROZWÓJ: Tuż po wykluciu maleńkie Rozelle rodzą się ślepe. Młode 12 dnia otwierają oczy a ich głos przybiera chrapliwą tonację. W tym też czasie pokrywa je jasno szary puch, a z biegiem czasu zostaje on wypierany przez zielone pióra. Około 13-15 miesiąca u młodych papug zaczyna się okres pierzenia i już w tym czasie ich wygląd w małych krokach zaczyna przypominać naturalne upierzenie Rozelli. Jednak pełne czerwono-niebieskie ubarwienie piór, charakterystyczne dla dorosłych osobników pojawia się u nich i pokrywa całość ich ciała dopiero po 2 latach życia, i w tym właśnie czasie osiągają pełną dla siebie dojrzałość płciową.

DŁUGOŚĆ ŻYCIA: Długość życia osiągana przez te niezwykle barwne i piękne papugi wynosi mniej więcej 25-30 lat, a więc na stosunkowo długi czas pozyskamy niezwykłego towarzysza.

ŚRODOWISKO NATURALNE: „Królewna” najlepiej czuje się wśród drzew eukaliptusowych, tworzących gęste, ciepłe lasy oraz w zadrzewieniach na znacznych wysokościach, sięgających nawet do 1900m n.p.m. W przybrzeżach masywów leśnych znajdują miejsca do budowy gniazd, a także schronienie przez drapieżnikami oraz źródła pożywienia. Czynnikiem wpływającym na ich występowanie jest również dostęp do świeżej wody. Rozelle bardzo często pojawiają się na przedmieściach, w parkach miejskich, a także na polach uprawnych i sadach owocowych, gdzie wyrządzają ogromne szkody i nie należą do ulubieńców rolników.

WYSTĘPOWANIE: Ojczyzną Rozelli królewskich jest północna, wschodnia i południowa część Australii. Jednakże tej przepięknej papugi nie spotkamy w okolicach Tasmanii. Dodatkowo jednak została ona introdukowana na tereny Nowej Zelandii oraz wyspę Norfolk.

POŻYWIENIEPokarm zjadany przez Rozelle jest niezwykle zróżnicowany, a w skład ich posiłków wchodzą głównie nasiona traw oraz drzew, owoce, warzywa, nektary kwiatowe, owady oraz ich larwy. W niewoli dietę ich można urozmaicić w chętnie zjadane, ziarna słonecznika, proso, owies, zieleninę, a w okresie karmienia młodych w rozdrobnioną marchew, a także mieszankę jajeczną. Do wszystkiego można dodawać także mieszankę dla średnich papug i należy pamiętać o gałązkach drzew owocowych, które w wolnej chwili Rozelle Królewskie z wielką przyjemnością oskubują, zapewniając sobie w ten sposób rozrywkę, a także smaczną przekąskę.

INNE ODMIANY:

  • Platycercus elegans elegans
  • Platycercus elegans nigrescens
  • Platycercus elegans melanoptera

Odmiany te różnią się przede wszystkim barwą.

TRYB ŻYCIA: Na wolności Rozelle królewskie żyją w niewielkich grupach liczących do 10 osobników, a w okresie lęgowym rozdzielają się na pary, przy czym stają się bardzo agresywne, nawet dla papug swojego gatunku. „Królewny” są dobrymi lotnikami, a wzbijanie się w powietrze sprawia im wiele przyjemności. Często spotykane są na polach uprawnych i sadach, ponieważ tereny te są dla nich idealnym miejscem na zdobywanie pożywienia.

DODATKOWE INFORMACJE: Papuga ta ze względu na swój bardzo niezależny i trudny charakter powinna być trzymana w długiej i przestronnej wolierze, która pozwalałaby im się wyszaleć. Dodatkowo powinna mieć zapewniony dostęp do zabawek odpowiednich dla papug, zapewniającymi jej rozrywkę w wolnych chwilach. Rozelle są odporne na niskie temperatury i mogą przebywać w wolierach zewnętrznych nawet przez cały rok o ile zapewni im się osłonę przed silnym, mroźnym wiatrem oraz śniegiem. Ze względu na swe niezwykłe i zachwycające upierzenie są bardzo popularne i często spotykane w hodowlach, co nie zmienia faktu, że pomimo mijających lat ich wygląd nadal zapiera dech w piersiach. „Królewny” uwielbiają kąpiele, nawet w czasie mrozów, a w okresie letnim chętnie przesiadują pod strugami deszczu. Dlatego trzeba zapewnić im dostęp do większych misek z wodą, z których będą mogły korzystać.

CIEKAWOSTKI:

v Od wielu lat obowiązuje zakaz wywozu Rozelli królewskich z Australii, a większa ich część pochodzi w głównej mierze od zagranicznych hodowców.

v Papugi te, o ile nie zostaną przegonione przez większe osobniki, wracają niezmiennie do tych samych gniazd.

v Najczęstsze krzyżówki wywodzą się od Rozelli królewskich oraz Rozelli Białolicych.