Rozella żółtawa

 (Platycercus venustus)

(Platycercus venustus)

Rozella żółtawa/czarnogłowa (Platycercus venustus)

WYGLĄD:

Rozella czarnogłowa przez wielu kojarzona zapewne jest z popularnym Barnardem czarnogłowym. Nic bardziej mylnego. Jest to niewielka papuga z rodziny Platycercus, osiągająca 28 cm długości.

Upierzenie tego niezwykłego ptaka zapiera dech w piersiach wszystkim osobom, które miały możliwość ujrzeć ją w pełnej okazałości. Niesamowity kontrast pomiędzy intensywną żółcią, a głęboką czernią sprawiają, że tak delikatna istota wywołuje wśród wielu hodowców podziw oraz szacunek.

Znakiem rozpoznawczym Rozelli żółtawej jest wcześniej wspomniane jej niezwykle charakterystyczne upierzenie. Grzbiet oraz skrzydła pokrywają kruczoczarne pióra o rzucających się w oczy, żółtych obwódkach, imitujących łuski. Podobnie sytuacja ma się w okolicach klatki piersiowej oraz podbrzusza, gdzie paleta barw została zmyślnie odwrócona, co oznacza, że czarne, wąskie granice otaczają tym razem drobne, żółte płytki. Reszta lotek budujących skrzydła oraz długi ogon przybrane są niebieskimi oraz zielonymi barwami, a pomarańczowo-czerwony kuper jest jednym z bardzo rzucających się w oczy elementów w jej wyglądzie. Do drobnej głowy, pokrytej przyjemnymi w dotyku, czarnymi piórami idealnie dopasowują się białe policzki o niebieskawych otoczkach oraz mały, aczkolwiek silny, szary dziób. Wszystko to dodaje Rozelli niesamowitego uroku oraz poczucia dzikości i monumentalności.

OKRES LĘGOWY: Okres lęgowy u Rozelli czarnogłowej rozpoczyna się w maju i trwa aż do końca września. W tym właśnie czasie papugi stają się niezwykle głośne i zadziorne, co wynika z faktu, iż na wolności muszą walczyć o odpowiednie miejsce mogące posłużyć im za gniazdo. W prywatnych hodowlach, właśnie wtedy należy zapewnić parce przestrzenną wolierę z dostępem do budki lęgowej, gdzie samica składa 2-4 jaja, które wysiaduje samotnie przez około 20 dni, w tym czasie będąc dokarmiana przez samca. Pisklęta opuszczają gniazdo po przeszło 5 tygodniach, a przez kolejne 4 tygodnie karmione są przez obojga rodziców.

ROZWÓJ: Młode Rozelle tuż po wykluciu są ślepe i pokryte delikatnym puchem. Pierzenie następuje u nich po około 13-15 tygodniu życia i zaczynają wtedy przypominać dorosłe osobniki, chociaż ich ubarwienie jest nieco ciemniejsze, a ogon krótszy. Rozelle czarnogłowe mogą przystępować do lęgów z zupełną swobodą po upływie 2-3 lat od ich wyklucia, wtedy to osiągają pełną dojrzałość płciową.

DŁUGOŚĆ ŻYCIA: Długość życia u Rozelli żółtawej wynosi 12 lat. Na ten właśnie czas pozyskujemy niezwykle interesującego i miłego kompana, który uprzyjemni nam każdy zimowy wieczór.

ŚRODOWISKO NATURALNE: Rozella czarnogłowa najlepiej czuje się na otwartych terenach sawanny, a także wśród lasów galeriowych, zarośli, bądź na polanach, znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie czystych cieków wodnych, zapewniających im dostęp do wodopoju, zwłaszcza w porze suszy. Papugi te nie stronią także od aglomeracji miejskich, dlatego turyści mogą spotkać je przy poboczach dróg, potokach, bądź wzgórzach, co często bywa niebezpieczne dla ich życia.

WYSTĘPOWANIE: Rozella żółtawa należy do gatunku endemicznego Australii. Jej występowanie ogranicza się do północnych zakątków kontynentu, rozciągających się od zatoki Karpentaria, poprzez półwysep Arnhem Land, aż do wyżyny Kimbeley. Ze względu na ich duże zdolności lotnicze, często można spotkać je na pobliskich wyspach.

POŻYWIENIE: Na wolności Rozelle tak jak inne papugi odżywiają się przede wszystkim owocami, pędami młodych roślin, kwiatami, nektarem, nasionami drzew oraz traw, dodatkowo wzbogacają swoją dietę w larwy owadów. W hodowli ich posiłki należy urozmaicić karmą dla małych papug o odpowiedniej zawartości witamin, a także gałązkami drzew będących niezwykle smaczną i zdrową przekąską. Należy pamiętać jednak, że Rozelle żółtawe, tak samo jak ich kuzyni są bardzo wrażliwe na nadmiar tłuszczu w diecie, który negatywnie wpływa na ich zdrowie.

INNE ODMIANY:

Rodzina Rozelli jest bardzo urozmaicona pod względem gatunkowym.

U Rozelli Czarnogłowej wyszczególnia się dwa podgatunki:

  •  Platycercus venustus venustus
  •  Platycercus venustus hilli

TRYB ŻYCIA: O Rozelli żółtawej można powiedzieć, że jest to spokojna i nieśmiała papuga o przyjemnym, aczkolwiek donośnym głosie, który daje się we znaki zwłaszcza w chwili, gdy ptak jest podenerwowanych lub mocno podekscytowany. Dodatkowo nie należą one do zbyt towarzyskich zwierząt, z natury unikają osiedlania się w dużych koloniach, a najczęściej spotykane są w parach, bądź w pojedynkę. W Australii nie uważa się jej za gatunek zagrożony wyginięciem, jednakże z roku na rok ich liczebność bezustannie maleje, na co wpływ ma w głównej mierze panująca w tamtejszych regionach susza, będąca również przyczyną wielu pożarów, a także ingerencja człowieka w środowisko naturalne i nieustanna rozbudowa aglomeracji miejskich. Wszystkie te czynniki wpływają na utratę naturalnych siedlisk Rozelli czarnogłowych, które skazane są na nierówną walkę o przetrwanie. Papugi te należą do dobrych i szybkich lotników, dzięki czemu z łatwością przedostają się na pobliskie wyspy Australii, stając się jednocześnie tamtejszą atrakcją turystyczną.

 DODATKOWE INFORMACJE: Platycercus venustus jest papugą rzadko występującą w hodowlach. Pomimo swych nieznacznych rozmiarów musi mieć zapewnioną dużą, przestronną wolierę, wykonaną z solidnych materiałów, uniemożliwiających jej ucieczkę. Ze względu na tendencje nadmiernego gromadzenia tłuszczu w organizmie, dla Rozelli żółtawej niezwykle istotne jest, aby ograniczyć jego ilość w serwowanych posiłkach, a także zapewnienie im dostępu do licznych zabawek, wymuszających na nich aktywność fizyczną. Rozella czarnogłowa uwielbia kąpiele, zwłaszcza w upalne dni oraz figle na drabinkach, linach, czy też drążkach.

CIEKAWOSTKI:

v Rozella czarnogłowa została odkryta w 1820 roku przez niemieckiego przyrodnika Heinricka Kuhla.

v Venustus z łac. urocza, piękna, wdzięczna.

v Francja – Perruche gracieuse

v Hiszpański – Perico Gracioso

v Niemcy – Brown Sittich

v Holandia – Zwartkoprosella