Rozella żółtolica

Centrum Egzotyki. Papugi, ptaki wodne, zwierzęta hodowlane.Rozella żółtolica (Platycercus icterotis)

WYGLĄD:

Rozella żółtolica należy do najmniejszej z rodziny Platycercus, jej całkowita długość ciała osiąga, bowiem 25 cm.

Ubarwienie Rozelii jest bardzo różnorodne. Głowę, klatkę piersiową oraz brzuch pokrywają intensywno czerwone pióra, dodające papudze uroku. Natomiast upierzenie tułowia imituje rybie łuski. Jest to bardzo charakterystyczna cecha dla wszystkich Rozelli, która ułatwia bardzo szybką identyfikację ptaka. Czarne płytki otoczone są oliwkowymi obwódkami, na których widoczne są czerwono-pomarańczowe, pojedyncze cętki. Upierzenie ogona oraz skrzydeł jest bardzo podobne. Zbudowane są one naprzemiennie z czarnych, niebiesko-fioletowych oraz zielonych lotek, które sprawiają, że Rozella wydaje się być niezwykle silna i dostojna. Kolejnym nieodzownym elementem w wyglądzie Rozelli żółtolicej są intensywno żółte, duże policzki, w które idealnie wpasowuje się szary dziób.

Dymorfizm płciowy jest łatwo zauważalny. Samce z natury są większe i intensywniej ubarwione, zwłaszcza w okolicach klatki piersiowej, głowy i policzków, kolory są jaskrawsze. Na ubarwienie piór składa się bardzo bogata i różnorodna gama kolorów, poczynając od zdecydowanych i stonowanych barw, a kończąc na intensywnych i żywych. Wszystko to nadaje papudze niezwykłego uroku, i pomimo jej nieznacznych rozmiarów, wielu hodowców chciałoby ją mieć na wyłączność.

OKRES LĘGOWY: Okres lęgowy Rozelli żółtolicej rozpoczyna się w sierpniu i trwa do grudnia. W tym czasie parka musi mieć zapewniony stały dostęp do solidnej budki lęgowej, wyłożonej torfem oraz trocinami. Samica składa w niej 5-8 jaj i inkubuje je przez około 20 dni. W tym czasie samiec zaciekle broni swojej rodziny i dba o partnerkę dostarczając jej pożywienia. Po przeszło 5 tygodniach młode są w stanie samodzielnie opuścić budkę, jednakże przez kolejne 4 tygodnie pozostają pod opieką rodziców, którzy wytrwale dokarmiają swoje pociechy, aż do momentu osiągnięcia przez nie pełnej niezależności.

ROZWÓJ: Początkowo pisklęta różnią się od swoich rodziców, a stopniowe pierzenie następuje u nich po 2 miesiącu życia. Wtedy to w upierzeniu młodych papug, czerwień zastąpiona zostaje zielonymi piórami, które świadczą o ich prawidłowym rozwoju. Młode zaczynają w pełni przypominać dorosłe osobniki po około 12 miesiącach, a po 2 latach osiągają odpowiednią dla siebie dojrzałość płciową, umożliwiającą im przystąpienie do pierwszych lęgów.

DŁUGOŚĆ ŻYCIA: Rozelle żółtolice dożywają nawet 25 lat, na co wpływ ma przede wszystkim zdrowa i zbilansowana dieta oraz zaangażowanie hodowców.

ŚRODOWISKO NATURALNE: Rozella żółtolica bardzo często spotykana jest w przejrzystych lasach eukaliptusowych i na zalesionych sawannach. Nie stroni ona także od sadów, pól uprawnych, parków i ogrodów, gdzie zdobywa w łatwy sposób pożywienie, wyrządzając przy tym ogromne szkody.

WYSTĘPOWANIE: Ojczyzną Rozelli jest kontynent Australijski, a zwłaszcza jego południowo-zachodnie tereny, gdzie papuga znakomicie się odnajduje i współegzystuje z innymi gatunkami ptaków.

POŻYWIENIE: Rozella żółtolica tak jak inne papugi w głównej mierze odżywia się nasionami traw, drzew i krzewów oraz larwami owadów. W hodowlach ich dieta powinna zostać urozmaicona różnego rodzaju owocami, warzywami, czy też zieleniną.

Ze względu na dużą podatność gromadzenia się w organizmie papugi tłuszczu, należy ograniczyć jego ilość w serwowanych posiłkach, a za zdrową przekąskę mogą posłużyć świeżo kwitnące, zielone gałązki drzew owocowych.

INNE ODMIANY:

Tak jak w wielu innych przypadkach, tak i u Rozelli żółtolicej wyróżnia się dwa podgatunki:

  •  Platycercus icterotis icterotis
  •  Platycercus icterotis xanthogenys

TRYB ŻYCIA: Rozella Stanley, bo tak też czasem jest nazywana, należy do spokojnych, wesołych i ciekawskich papug, aczkolwiek są one też bardzo płoche, co sprawia, że ciężko je schwytać.

Na wolności żyją w parach, bądź mało licznych grupach, w których czują się bezpieczniej. Pokarmu zazwyczaj poszukują bezpośrednio na ziemi, dlatego też często możemy spotkać je na polach uprawnych, gdzie sieją ogromne spustoszenie. Nie oznacza to jednak, że należą one do ptaków prowadzących osiadły tryb życia, wręcz przeciwnie. Papuga ta uwielbia latać, zwłaszcza na znacznych wysokościach. Odnotowuje się jednak spadek liczebności tych niesamowitych ptaków, wynikający w głównej mierze z wycinki lasów oraz utratę naturalnych siedlisk, bez których ciężko jest papugą przetrwać.

DODATKOWE INFORMACJE: Rozella żółtolica to przyjazna papuga, która szybko przywiązuje się do właściciela, zwłaszcza młode samce. Ze względu na ich talent lotniczy, powinno się umieszczać je w przestronnych wolierach, umożliwiających swobodne przemieszczanie się. Nie muszą być one wykonane z metalowych elementów, ponieważ papuga nie wykazuje skłonności niszczycielskich. Ze względu na ich ruchliwość i ciekawskość, zabawki, drabinki czy też liny będą idealnymi przyrządami zapewniającymi im aktywne spędzanie czasu. Należy także pamiętać o kąpielach, które Rozelle niezmiernie uwielbiają.

CIEKAWOSTKI:

v Uważa się, że na wolności żyje około 100000 dorosłych osobników.

v Niemiecki – Stanleysittich/ Gelbwangenrosella

v Francuski – Perruche de Stanley/ Perruche a oreille jaune

v Holenderski – Stanleyrosella/ Geelwangrosella

v Fiński – keltokurkkurosella