Rozella Białolica

Rozella białolica (Platycercus eximius)  (2)Rozella białolica (Platycercus eximius)

 

WYGLĄD:

Ptak ten cechuje się ogromną intensywnością i różnorodnością upierzenia. Jego głowa i pierś są barwy czerwonej, a białe policzki dodają mu ogromnego uroku. Ptak ten przyciąga spojrzenia wielu hodowców i pomimo swej popularności nadal jest ochoczo przez nich hodowany. Jego żółto-zielony brzuch, czerwona klatka piersiowa, skrzydła o barwie niebiesko-zielonej, oraz podobnie ubarwiony ogon wywołują wrażenie tęczy podczas patrzenia na tego płochliwego ptaka. Jego grzbiet pokryty jest jakże podobnie zachwycającymi, jak reszta jego ubarwienia, żółto-czarnymi łuskami. Barwy Rozelli są niezwykle intensywne i nadają ptaku niezwykłego uroku i gracji. Są one średniej wielkości, osiągają 30-32 cm długości, a także są zasadniczo lekkie, bowiem ich waga waha się pomiędzy 50 a 60g. Samica jest ubarwiona podobnie do samca i z reguły może być ciężko je od siebie odróżnić. Jednakże doświadczeni hodowcy, sprawnym okiem są w stanie wypatrzeć najmniejsze odróżniające je cechy. Samica jest mniej intensywnie ubarwiona, czerwona pierś i głowa są nieco bledsze. Jest mniejsza i delikatniejsza. Jednak samice mają charakterystyczny dla siebie jasny pas na spodzie skrzydeł, który u samców zanika w czasie pierzenia. Samiec ma także bardziej kwadratową głowę i większy dziób. Z gatunku Rozelli białolicej doczekano się wielu odmian barwnych. Na dzień dzisiejszy wyróżniamy Rozelle o upierzeniu czerwonym, cynamonowym, lutino oraz rubino.

OKRES LĘGOWY: Okres lęgowy dla tych niezwykle barwnych papug zaczyna się wraz z początkiem wiosny i trwać może do końca lata. W tym czasie pary mogą przystąpić nawet dwukrotnie do lęgów. Powinno się wtedy zapewnić im dostęp do budki lęgowej, na niewielkiej wysokości. Ptaki te nie są wymagające, jeśli chodzi o gniazda, więc może to być najzwyczajniejsza budka, bądź budka wykonana w stylu dziupli w drzewie, wyściełana próchnem. Samica składa wtedy 4-8 jaj, z dwudniowymi odstępami, lecz z zasady po 3 jajku zaczyna ich wysiadywanie, co trwa około 21 dni. Pisklęta opuszczają gniazdo po 4 tygodniach, a przez następne 3-4 tygodnie są dokarmiane przez rodziców.

ROZWÓJ: Płeć młodych papużek z lęgu rozkłada się dość równomiernie. Upierzenie piskląt jest matowe i początkowo są pokryte delikatnym puchem. Okres pierzenia przypada na 13-15 miesiąc życia. Początkowo ubarwienie młodych piskląt ma w sobie więcej zieleni niż czerwieni, co świadczy o ich pozytywnym rozwoju. Młode chore, źle dokarmiane i słabe są barwy czerwonej i przestają rosnąć. Młode samce są także dużo masywniejsze od samic, a ich czerwień na głowie jest dużo intensywniejsza. Dojrzałość płciowa jest osiągana przez młode ptaki już po 12 miesiącach, ale dopuszczanie do lęgów zaleca się dopiero po upływie 2,3 lat, wtedy ptaki są wystarczająco gotowe.

DŁUGOŚĆ ŻYCIA: Ptaki te są trudne do oswojenia, ale jeśli komuś się to udaje to zdobywa pupila, na długie zimowe wieczory, ponieważ ptak ten może dożyć nawet 25 lat.

ŚRODOWISKO NATURALNE: Ptaki te często spotykane są na sawannach, a także w ogrodach miejskich i parkach. Lekko zalesione tereny, zagajniki eukaliptusów, busze, pola golfowe to dla nich istny raj. Jak również pola uprawne oraz sady, gdzie uważane są przez rolników za ogromne szkodniki.

WYSTĘPOWANIE: Papuga zamieszkuje tereny południowo-wschodniej Australii, a także Tasmanię. Rozella białolica została również introdukowana do Nowej Zelandii i na wyspę Norfolk.

POŻYWIENIE: Dieta Rozelli jest bardzo urozmaicona. W głównej mierze żywią się one nasionami traw, krzewów i drzew, kiełkami, zieleniną, ale w ich bogatym menu znajdują się także owoce, warzywa, owady oraz ich larwy. Najlepszą przekąską dla nich są gałązki drzew owocowych, które spełniają też funkcje rozrywki. W niewoli możemy dodatkowo papugom serwować mieszankę dla średnich papug, a w okresie karmienia młodych keks i mieszankę jajeczną.

INNE ODMIANY:

  • Platycercus eximius eximius
  • Platycercus eximius diemenensis

Niektóre źródła mówią także o dwóch dodatkowych podgatunkach:

  • Platycercus eximius elecica
  • Platycercus eximius aureodorsalis

TRYB ŻYCIA: Ptaki te z reguły są trudne do oswojenia. W okresie zimy tworzą one małe grupy, trzymając się razem. Na wiosnę dzielą się w pary i odbywają lęgi, dość agresywnie broniąc swych gniazd. Często spotkać je można na polach uprawnych i w sadach, gdzie wyrządzają ogromne szkody.

DODATKOWE INFORMACJE: Rozelle mają bardzo donośny głos, ale za to są dobrymi śpiewakami, a ich odgłosy przypominają brzmienie fleta. Są także jednymi z najpopularniejszych papug w hodowlach, a ze względu na swój trudny charakter powinny być trzymane w przestronnych wolierach. Wykazują się sporą odpornością na niskie temperatury. Bardzo potrzebują rozrywki i dlatego powinno się zapewnić im dostęp do zabawek dla papug. W przeciwieństwie do innych gatunków ta nie jest wystarczająco silna by zniszczyć drewniane elementy wolier, dlatego możemy zrezygnować z budowy metalowego wybiegu.

CIEKAWOSTKI:

v W okresie lęgowym pary są bardzo agresywne według swoich pobratymców i zaciekle bronią swoich gniazd.

v Gałązki wierzby i drzew owocowych są dla nich najlepszą przekąską i rozrywką

v Samce oswajają się dużo szybciej niż samice, uczą się naśladować różne dźwięki i melodie.

v W okresie godowym samczyk, aby zaimponować swojej partnerce rozkłada swoje pióra ogonowe i zalotnie potrząsa nimi.

v Czasami Rozelle białolice są wykorzystywane, jako przybrani rodzice dla piskląt innego gatunku.