Żako kongijskie

żako (Psittacus erithacus) (4)Żako kongijskie/ Żako większa  (Psittacus erithacus erithacus)

WYGLĄD:

Żako kongijskie potocznie nazywane Większą to bardzo specyficzny i nadzwyczajny ptak. Na pierwszy rzut oka możemy stwierdzić, że należą one do bardzo niepozornych i skromnych papug, jednakże hodowcy, którzy się z nimi zetknęli wiedzą, że jest całkiem inaczej. Żako kongijskie jest największą z tego gatunku papug, a długość ciała papużki osiąga nawet 33 cm. Upierzenie kongijskiego pupila składa się przede wszystkim z szarych piór, które wykończone są białymi obwódkami. Stwarza to wrażenie jakoby ptak został pokryty łuskami, bądź delikatną koronką. Na czubku głowy pióra są delikatnie wybarwione, podobnie jak na podbrzuszu, co nadaje Żako delikatności i subtelności. Na policzkach i w okolicach oczu, podobnie jak u Ar widnieją nagie, białe fragmenty skóry, a duże jasne oczy otacza niebieska obwódka. Wrażenie subtelności zostało przełamane przez masywny, zakrzywiony czarny dziób i szare łapy. Jedynym barwnym elementem w upierzeniu papugi jest ogon, przyjmujący mocno czerwoną barwę.

Połączone odcienie szarości oraz czerwieni idealnie ze współgrają, tworzą efektowną i nadzwyczajną jedność.

OKRES LĘGOWY: Pomiędzy czerwcem a wrześniem Żako kongijskie przystępuje do lęgów, jednak należy mieć na uwadze klimat, w którym ptak aktualnie żyje. W tym czasie para samotnie poszukuje głęboko osadzonej dziupli w drzewie, znajdującej się na znacznej wysokości. Ma to na celu ochronę młodych przed drapieżnikami. W tym momencie stronią one od swych licznych stad. Samica składa 2-4 jaja i samodzielnie inkubuje je przez około 21-30 dni. Zadaniem samca jest wytrwałe dokarmianie swojej rodziny oraz jej ochrona przed zagrożeniami. Tak, więc, w prywatnych hodowlach, powinniśmy zapewnić im dostęp do solidnej i większej budki lęgowej oraz cierpliwie czekać, nie przeszkadzając naszym pupilom.

ROZWÓJ: Po wykluciu pierwsze pierzenie u młodych ma miejsce około 18 miesiąca życia. Wówczas zaczynają się pojawiać cechy charakterystyczne dla ich gatunku. Ogon zaczyna przybierać czerwoną barwę. Tęczówka oka również ulega zmianie. Początkowo była ona czarna, a po mniej więcej roku staje się jasno żółta. Młode Żako kongijskie opuszcza gniazdo po około 12 tygodniach, jednakże do czasu osiągnięcia pełnej niezależności dokarmiane są przez rodziców. Trwa to 2-3 lata. Dojrzałość płciową osiągają w 3-5 roku życia i wtedy właśnie zaczynają przystępować do lęgów.

DŁUGOŚĆ ŻYCIA: Na wolości długość życia Żako kongijskiego może wynosić średnio 40-50 lat. W hodowlach mówi się nawet o tym, że papuga może dożyć 60 lat. Warunkiem długowieczności ptaka jest odpowiednia opieka nad pupilem, sprzyjająca ich prawidłowemu rozwojowi.

ŚRODOWISKO NATURALNE: Najczęściej Żako większa spotykana jest w nizinnych lasach, na sawannach porośniętych drzewami oraz w przybrzeżnych i gęstych zaroślach mangrowych. Należy mieć także na uwadze, że papuga pojawia się często w pobliżu rzek i jezior oraz blisko pól, które są źródłem łatwego pożywienia.

WYSTĘPOWANIE: Żako kongijska to typowo afrykańska papuga będąca „obywatelką” północno-wschodniego Wybrzeża Kości Słoniowej, Wyspy Książęcej oraz Bioko, jak także zachodniej części Kenii. Dodatkowo zamieszkuje południowe obszary Demokratycznej Republiki Konga, północno-zachodnią Tanzanię i północną partię Angoli. Jak widać zajmuje ona znaczny obszar afrykański terenów.

POŻYWIENIE: Żako kongijska jest przede wszystkim roślinożercą. Jej menu składa się głównie z orzechów, kwiatów oraz owoców, a więc dostarczane składniki odżywcze w większej mierze to tłuszcze roślinne oraz węglowodany. W niewoli ich posiłki możemy wzbogacić o zieleninę oraz zboża, które mogą służyć, jako przekąski.

INNE ODMIANY:

Żako kongijskie jest jednym z trzech podgatunków Żako (Psittacus erithacus).

Tak, więc ogólnie rzecz ujmując u papug z gatunku Żako wyróżnia się następujące podgatunki:

  •  Żako kongijskie Psittacus erithacus erithacus
  • Żako liberyjskie Psittacus erithacus timneh
  • Oraz potocznie nazywane Żako zatokowe Psittacus erithacus princeps.

Niektóre źródła mówią o czwartym, nieoficjalnym podgatunku, jednakże zarówno ten podgatunek jak i Psittacus erithacus princeps są niezwykle rzadko spotykane w hodowlach.

TRYB ŻYCIA: Żako większa bardzo dobrze czuje się w dużych, licznych grupach, liczących nawet po kilkaset osobników. Nocą zbierają się one na wspólnym drzewie, zazwyczaj w pobliżu rzek, bądź jezior, co zapewnia im bezpieczeństwo podczas snu. Nad ranem „Kongijczyki” rozdzielają się na mniejsze grupki i rozpoczynają swoje żery. Papuga znana jest, jako zwinny oraz szybki lotnik, pokonujący ogromne dystanse, na tych samych trasach. Ich głośne, ochrypłe wrzaski oraz momentami przyjemne dla ucha gwizdy oraz świsty można usłyszeć najczęściej wieczorami, kiedy to ptaki wracają z żerowisk i przygotowują się do nocowania.

DODATKOWE INFORMACJE: Jak już wcześniej wspomniałem Żako kongijskie to wspaniali lotnicy, dlatego powinno się zapewnić im dużą i przestronną wolierę, umożliwiającą wykonywanie swobodnych przelotów. Dodatkowo należy pamiętać o silnym i potężnym dziobie papugi, która wykazuje duże skłonności niszczycielskie, zatem klatkę należy wykonać z silnych, metalowych elementów. Wracając do zwinności oraz szybkości ptaka, trzeba uważać, aby nie uciekł on podczas naszego wchodzenia do wybiegu. Żako większa zainteresowanie swoją osobą zawdzięcza niezwykłej inteligencji, przewyższającą nawet tę poznaną u Ar. Naśladowanie mowy ludzkiej przychodzi jej z łatwością, o ile jest z nią oswajana od pisklęcia. Dodatkowo papuga wygwizduje różne melodie, naśladuje dźwięki oraz umiejętnie buduje krótkie zdania. Bardzo przywiązuje się do właściciela, a zbyt mała ilość poświęcanego jej czasu może doprowadzić do samookaleczania się oraz innych chorób psychicznych.

CIEKAWOSTKI:

v Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody status papugi plasuje się na liście gatunków „bliskich zagrożenia wyginięcia”.

v Ilość Żako kongijskiego w środowisku naturalnym maleje ze względu na nielegalny handel i odłów tych osobników.

v Najsłynniejszą papugą Żako był Alex, będący obiektem badań naukowców z Uniwersytetu Harvard, który rozróżniał kształty oraz kolory przedmiotów, a także rozwiązywał rozmaite zadania. Jednakże choroba oraz zmęczenie doprowadziły do jego śmierci.

v Dużo częściej spotykana w hodowlach niż Żako liberyjskie, a także uważana za atrakcyjniejszą.

v Ze względu na swą wrażliwość mogą ulegać różnym chorobom wirusowym i grzybiczym, jak również psychicznym.