Żako liberyjskie

Centrum Egzotyki. Papugi, ptaki wodne, zwierzęta hodowlane.Żako liberyjskie/ Żako mniejsza (Psittacus erithacus timneh)

WYGLĄD:

Żako liberyjskie jest papugą o niesamowitym uroku i inteligencji. Będąc zarówno bardzo podobną do swojej kuzynki, Żako kongijskiego, poszczególnymi elementami odbiega jednak od jego normy. Właśnie te delikatne, aczkolwiek zauważalne różnice sprawiają, że jest niesłychanie atrakcyjna. Żako mniejsza, ponieważ również tak mają w zwyczaju nazywać ją hodowcy, jest niewielkim pupilem, którego długość ciała osiąga około 30cm. To właśnie pierwsza z różnic pomiędzy tymi dwoma gatunkami. Żako liberyjska jest mniejsza od swojego kuzynostwa. Dodatkowo nasz „maluch” odznacza się ciemniejszym ubarwieniem piór. Ciemnoszare, wręcz grafitowe pióra, wykończone białymi obwódkami dopełnia bordowo-szary ogon, równie ciemny jak reszta ciała papugi oraz duży, zakrzywiony dziób, którego górna część jest jaśniejsza. Ciemne pióra na klatce piersiowej oraz brzuchu, wraz z jasnymi w okolicach podbrzusza i łap idealnie ze sobą kontrastują tworząc zarys litery „V”, a białe fragmenty skóry na policzkach nadają jej tajemniczości. Koronkowe ułożenie całego upierzenia oraz masywny dziób sprawiają, że jest to nietuzinkowy ptak, który niestety nie jest uważany za tak atrakcyjnego, jak Żako kongijskie.

OKRES LĘGOWY: Pomiędzy lipcem a wrześniem para przystępuje do lęgów. Oddziela się wtedy od swojej licznej grupy w poszukiwaniu idealnego gniazda, wewnątrz wysokiego i stabilnego drzewa, znajdującego się nieopodal wody. W momencie, kiedy wszystko jest przygotowane, samica składa 2-4 jaja i samodzielnie wysiaduje je przez około 28-30 dni. Rola samca również jest bardzo ważna, ma on, bowiem za zadanie dbać o bezpieczeństwo swojej rodziny oraz karmić ją. Kiedy para uzna swoje gniazdo za odpowiednie, możemy być pewni, że podczas swych corocznych lęgów zawsze będą do niego powracać.

ROZWÓJ: Młode osobniki wylęgają się po około 30 dniach i bezustannie są dokarmiane przez obojga rodziców. Po przeszło 12-14 tygodniach pisklaki stają się częściowo samodzielne i są w stanie opuszczać gniazdo. Pierwsze pierzenie ma miejsce w 18. tygodniu ich życia i wtedy są one bardzo podobne do osobników dorosłych. Jednymi z elementów umożliwiającymi określenie ich wieku dla sprawnego oka hodowcy są, kolor dzioba, który u młodych jest ciemniejszy oraz kolor tęczówek. Podobnie jak w przypadku Żako kongijskiego oczy „Liberyjczyków” są czarne, a po 6 miesiącach przebierają szarą barwę, która utrzymuje się przez kilkanaście lat. Żako liberyjskie swoją niezależność osiągają w 2-3 roku życia, a dojrzałość płciową w 3-5 roku, wtedy także są gotowe, aby przystąpić po raz pierwszy do lęgów.

DŁUGOŚĆ ŻYCIA: Można powiedzieć, że Żako liberyjskie to długowieczne papugi. W środowisku naturalnym ich długość życia wynosi średnio 40-50 lat. W niewoli ptak jest w stanie dożyć nawet 60 lat, oczywiście o ile będziemy sprawować nad nim odpowiednia piecze, co może się wydawać prostym zadaniem, jednakże tak nie jest.

ŚRODOWISKO NATURALNE: Najkorzystniejsze warunki do prawidłowego rozwoju Żako mniejszej zapewniają nizinne lasy, zadrzewione sawanny oraz przybrzeżne lasy mangrowe. Miejsca te są doskonałym schronieniem dla naszych pupili, a także łatwym źródłem pożywienia. Papugi czasem pojawiają się na polach uprawnych, gdzie wyrządzają ogromne szkody, jednak zasadniczo stronią one od ludzkich osad.

WYSTĘPOWANIE: Jak łatwo się domyśleć Żako liberyjskie to typowo afrykański gatunek. Dodatkowo można rzec, ze są to osobniki endemiczne dla wilgotnych lasów znajdujących się w zachodniej części Gwinei. Zamieszkuje ona także tereny rozciągające się od wcześniej wspomnianej Gwinei, Bissau, po Sierra Leone oraz Mali. Zauważalny jest jednak fakt, że jej występowanie jest znacznie ograniczone, niż w przypadku Żako kongijskiego.

POŻYWIENIE: Przedstawiany gatunek Żako należy do wegetarianów. W skład jego pożywienia w głównej mierze wchodzą świeże owoce oraz warzywa, jak także orzechy, nektary i jagody. Ich wielkim przysmakiem są owoce palmy olejowej, a w niewoli dietę papug możemy dodatkowo wzbogacić w zieleninę, mieszankę dla średnich papug, ziarna zbóż, a przede wszystkim w świeże gałązki drzew owocowych oraz witaminy.

INNE ODMIANY:

Żako liberyjskie jest osobnym gatunkiem z rodziny Psittacus erithacus, lecz w jego przypadku sprawa jest trochę bardziej skomplikowana.

Gatunek Psittacus erithacus dzieli się na trzy podgatunki:

  • Żako liberyjskie Psittacus erithacus timneh, o którym mowa
  • Żako kongijskie Psittacus erithacus erithacus
  • Oraz praktycznie niemożliwe do spotkania Żako zatokowe Psittacus erithacus princeps.

TRYB ŻYCIA: Psittacus erithacus timneh to ptak stadny, wręcz rodzinny. Jego grupy składają się nawet z kilkuset osobników, które wieczorem, tuż po zakończonym żerowaniu zbierają się na wspólnym drzewie i przygotowują do nocowania. O świcie papugi rozdzielają się na mniejsze grupy w poszukiwaniu pożywienia, a następnie, późnym wieczorem głośno się nawołując, wraz ze swą kolonią przysiadają na drzewie osadzonym blisko jakiegokolwiek zbiornika wodnego. „Liberyjczyki” należą do papużek monogamicznych, a dobrane pary jest w stanie rozdzielić jedynie śmierć jednego z partnerów.

DODATKOWE INFORMACJE: Ich ochrypłe wrzaski oraz melodyjne pogwizdywanie możemy najczęściej usłyszeć nad ranem oraz wieczorami. Żako są wyśmienitymi lotnikami, dlatego powinniśmy zadbać o to aby woliera była duża i przestronna, co umożliwiałoby ptaku swobodne przeloty. Jednakże jej elementy powinny być wykonane z silnych i metalowych materiałów, co pomoże zniwelować szanse na ich ucieczkę. Kiedy raz dopuścimy, aby papuga opuściła klatkę, może być nam ciężko ją schwytać, ze względu na jej zwinność i szybkość. Żako liberyjskie jest znacznie spokojniejsze od Żako Większej, a co za tym idzie szybciej i z większą łatwością przystosowuje się do nowych warunków oraz do obcych osób. Papużka wykazuje ogromne skłonności niszczycielskie, tak, więc niezbędne mogą się okazać zabawki, które zapewnią jej rozrywkę. „Liberyjczyki” są doskonałymi naśladowcami mowy oraz dźwięków i melodii, lecz niewiele osób wie, że umiejętności te przyswaja znacznie szybciej niż „Kongijczyki”. Ptak nie jest uważany za zbyt atrakcyjnego, dlatego są one niezwykle rzadko spotykane w prywatnych hodowlach, jednakże, kiedy nabędziemy te niesamowite stworzenie możemy być pewni, że nasze wieczory nie będą należały do nudnych i zawsze będziemy mieli, z kim porozmawiać.

CIEKAWOSTKI:

v Żako liberyjskie to bardzo wymagające ptaki, jeśli chodzi o ilość poświęcanego im czasu. Zaniedbywanie ich może doprowadzić do samookaleczania się pupila.

v Papuga odznacza się dużą wątłością odporności i z łatwością może zapadać na różne choroby.

v Żako należy do gatunków zagrożonych, ze względu na nielegalne odłowy oraz niszczenie naturalnych siedlisk.

v Początkowo Żako liberyjskie uważane było za wspólny gatunek wraz z Żako kongijskim, jednakże po licznych obserwacjach, postanowiono o ich rozdzieleniu. Na dzień dzisiejszy Psittacus erithacus timneh jest osobnym gatunkiem, nie zależnym od Żako Większej, a przyczynił się do tego fakt, iż na wolności oba gatunki nie krzyżują się ze sobą.